Проблемите на ипотечния пазар в САЩ и нарастващият брой принудителни отнемания на имоти са намалили по-силно броя на собствениците на жилища, отколкото бяха създадени по време на жилищния бум от 2000 до 2007 г., казват анализатори на пазара, цитирани от Wall Street Journal.
През четвъртото тримесечие на 2010 г. 66,5% от американците са притежавали жилище спрямо дял от 67,2% година по-рано. Това е също най-ниското ниво от края на 1998 г., сочат данни на американското Бюро за икономическа статистика. В годините на бума благодарение на лесното кредитиране нивото на собственост в страната достигна рекордните 69,2% през второто и четвъртото тримесечие на 2004 г. и остана близо до тази стойност до задълбочаването на рецесията.
Някои пазарни анализатори очакват този дял да падне под 65% заради кризата на пазара, която принуждава милиони американци да се откажат от дома си.
„Това разкрива колко голям е бил балонът и колко катастрофално беше пръсването му“, коментира Пол Дейлс, старши икономист в Capital Economics. “Обърнахме всички увеличения на нивото на жилищна собственост, постигнати по време на бума.“
Нивото на жилищна собственост в страната нарасна с 0,8 процентни пункта за периода от 2000 до 2007 г., но загуби 1,3 процентни пункта от 2007 насам, заличавайки повишенията от бума, казва също Стивън Ист, жилищен анализатор в Ticonderoga Securities.
Същевременно нивото на незаетост на жилищата, които се отдават под наем, се е понижило до 9,4% от 10,7% година по-рано. Според експертите всяко намаление на нивото на собственост с 1% представлява преместването на 1 млн. домакинства в жилища под наем.
Заради очакванията да се увеличи търсенето на жилища под наем предприемачите засилват строителството на апартаменти. Компанията за данни в сектора CoStar Group прогнозира, че тази година ще бъдат завършени около 23 хил. многофамилни единици, през 2012 г. – близо 95 хил., а през 2013 г. - над 109 хил.
“Американците претърпяват фундаментална промяна в отношението си към жилищата под наем“, казва Грег Краус, старши директор придобивания в Invesco Real Estate, която е инвестирала над 1 млрд. долара в апартаменти през последните 15 месеца. “В исторически план на много пазари имаше леко презрение към наемателите. Тази отношение ще си махне.“
преди 13 години Ами ако вместо да ги даваме тези пари на банката си ги спестяваме или инвесетираме правилно след тези години за които бихме плащали безумния заем ние ще си купим или нашите деца три или четири апартамента даже по-големи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Как какъв собственик.....ами ставаш БАНКОВ РОБ. А какъв е смисъла ето тук никой няма обяснение освен, че за децата ще усигориш жилище. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тия американците не мога да ги разбера колко са ***. Цял живот се бъхтят като мравки да купят жилише и коли и все имат да дават пари на банката и от горе на всичко децата им също трябва да плащат цял живот защото бараките в които живеят и наричат къщи тъкмо са ги изплатили и дървениците са я изяли. Обирчат децата си и те да плащата на банкити цял живот и на каря пак нямат нищо. Една искра и къщата я няма, едно торнадо и къщата я няма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Естествено, че не си ако жилището е ипотекирано не виждам какъв собственик може да си??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Е какъв СОБСТВЕНИК на жилище си ако имаш да го плащаш още 10-20-30 години?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар