Делът на незаетите търговски площи в страната отчете рязък ръст през последното тримесечие на 2010 г., като достигна 24%, сочи нов доклад.
Причината за големия обем на незаетост е отварянето на нови търговски центрове в някои от големите градове и слабото търсене от страна на наемателите.
Най-голям дял ръст при свободните площи към края на миналата година бе регистриран в Русе, където бяха отворени два търговски центъра с по-малко от 40% наети площи, сочи доклад на консултантската компания MBL, с който Investor.bg разполага.
Незаетите площи в София останаха почти без промяна с дял от 5%, или 10 800 кв. м.
Четвъртото тримесечие бе последната надежда както за търговците, така и за предприемачите, които отчаяно очакват подобрение на пазара, за да наваксат с продажбите за 2010 г. В страната бяха отворени четири нови търговски центъра с големи дялове на незаетост и значителен брой от търговците останаха разочаровани от оборотите, постигнати по време на краткия сезон през декември, се казва в доклада.
Общо 297 хил. кв. м търговска площ бе в строеж в страната, което бе понижение в сравнение с предходното тримесечие. Общият обем на площите, които са на етап проект или се планира да бъдат развити, бе 1,15 млн. кв. м. Много вероятно е обаче по-голямата част от тези проекти да не бъдат завършени през следващите 2-3 години поради ограниченото финансиране и липсата на търсене.
Съществуващият инвентар от търговски площи в София остана непроменен в сравнение с предходното тримесечие – 211 хил. кв. м. Общо 75 хил. кв. м бяха в процес на изграждане в столицата, а други 540 хил. кв. м – в проектна фаза.
Няколко нови мола се планира да бъдат отворени през следващите две тримесечия в Пловдив и Плевен.
Рязък ръст бе отчетен в съществуващия инвентар от площи на глава от населението – показател, според който България бе на опашката в Европа. В края на 2010 г. той достигна 82 кв. м брутна отдаваема площ на 1000 души. Варна остава водещият град в това отношение с дял от 406 кв. м на 1000 души, което е сравнимо с някои от развитите пазари в Европа. Най-рязък ръст бе отчетен в Русе (326 кв. м на 1000 души) и Стара Загора (287 кв. м на 1000 души), докато София остава с най-нисък дял от 172 кв. м, на фона на най-висока покупателна способност в страната.
Търсенето на търговски площи остава слабо, въпреки че търговските вериги очакват по-силна 2011 г. в сравнение с 2010 г., която те оценяват като неуспешна.
Слабо понижение отчитат наемните нива в страната. Наемите в първокласните центрове в София варират между 25 и 35 евро на кв. м, докато нивата в регионалните градове са 15-20 евро на кв. м, в зависимост от локацията. Офертните нива на най-големите търговски улици в София започват от 40 евро на кв. м.
преди 13 години Тази година се очаква фалити и затваряне на магазини в МОЛ-овете!!! Търговците които са там трябва да вземат спешни мерки. Намалване на персонала, намаляване броя на магазините от една верига...или затваряне направо на магазини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Търговците очакват по-силна 2011 г" Блаженни са вярващите. Подобни очаквания не са на база икономически показатели, а по скоро в сверата на фантазиите. Няма тенденция за увеличаване на доходите на населението и следователно едва ли ще развъжат кисиите си отговор Сигнализирай за неуместен коментар