Цените на земеделската земя у нас са сред най-евтините на територията на Европейския съюз, сочи ново проучване.
Според класация на консултантската компания Savills, базирана на данни на Евростат и различни други източници за периода 2007-2009 г., цените на земеделската страна в България се нареждат на трето място сред най-ниските нива в ЕС. По-евтини са цените единствено в Литва и Словакия.
Според информацията цените у нас към края на 2008 г., откогато са най-актуалните данни за нашия пазар, използвани от компанията, са средно около 1700 евро на хектар (170 евро на дка).
За сравнение, в Ирландия, която се нарежда на първо място, за същата година цените са над 40 хил. евро на хектар.
Статистика от 2000 г. насам показва, че цените в Румъния, която за последните години следва България на четвърто място, са били по-ниски от тези у нас до 2006 г. Тогава обаче цените в северната ни съседка започват да растат с бързи темпове и към 2009 г. достигат до 3500 евро на хектар.
Цените у нас също минават границата от 1000 евро на хектар през 2006 г., но темповете на ръст след това остават много по-бавни в сравнение с всички страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), включени в проучването.
Цените в Унгария са сравними с тези в Румъния, но Полша изпреварва всички в региона с цени от над 5000 евро на хектар към края на 2009 г.
От компанията обясняват резките ръстове в ЦИЕ през последните години с присъединяването на отделните пазари към ЕС, съответно през 2004 и 2007 г.
Основните причини за повишенията са земеделските субсидии и подобрението на икономиките в региона след приемането на страните в ЕС, се казва в доклада. Наред с това въпреки някои ограничения влизането в ЕС отвори пазарите на земеделска земя в блока за чуждестранни инвестиции.
До 2008 г. стойностите на земята в Полша бяха нараснали до нива, сравними с тези във Франция, Швеция и Финландия.
Очакваме да видим последващ стабилен ръст в стойностите в ЦИЕ, смятат от компанията. Това са големи страни с плодородни земи. С подходящите инвестиции в ресурси и инфраструктура (пътища, пристанища и съоръжения за обработване), те са в идеална позиция да се възползват от ефектите от глобалния прираст, повишеното богатство и търсенето на възобновяема енергия, които всички водят до повишени печалби.
Свързани компании:
преди 13 години "По-евтини са цените единствено в Литва и Словакия."Само аз ли бих предпочел да купя земя в Словакия вместо в България?Само аз ли си мисля, че там *** напаст я няма за разлика от тук?Само аз ли си мисля, че мутрите прекупвачи диктуващи цените там няма да ги има? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години interes da kupuvat imat samo arendatori i fondove, tam pe4albite sa nai-golemi отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Излиза скъпо с механизация. Това пречи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Цената на която и да е стока се определя от търсенето и предлагането. Щом купувача в България няма да даде повече от 1000евро за хектар, цените няма как да са повече. А купувача няма как да даде повече, ако не може дори тези 1000евро после да ги изкара от същия хектар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години От 20 години всичките земеделски проблеми се обясняват с комасацията, но какво ти пречи да обработваш и по-малки масиви? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Има си причина да са евтини, без комасация такивеа и ще си останат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар