След необикновения ръст, който бе отчетен на пазара на ваканционни имоти у нас, последва болезнено затишие, предизвикано от глобалната криза, което за много участници бе пагубно.
Повече от две години след началото на проблемите за сегмента ситуацията на него е коренно различна спрямо 2008 г. По мнението на много участници на пазара той е значително по-улегнал, спекулативните инвеститори ги няма, както ги няма и британските и ирландските купувачи, които доминираха на пазара с множество покупки на зелено в нашите черноморски и планински курорти. На тяхно място са руските купувачи, които са много по-информирани и претенциозни.
След първоначалния шок от кризата, който за известно време доведе до почти пълен застой на пазара, някои от инвеститорите, които вече бяха закупили имот у нас, опитаха да го продадат. В началото това бе почти невъзможно, тъй като никой не искаше да купи актив, за който се смяташе, че стои в основата на цялата криза и последвалите загуби за хиляди инвеститори по света.
Това принуди продавачите да направят значителни отстъпки от първоначално обявената цена, а скоро и от цената, на която бяха придобили имота.
По думите на Мариана Даскалова, търговски директор на GreenLife, вече се формира вторичен пазар на ваканционни имоти, който дава възможност на онези от собствениците, които са готови да понижат цените, да реализират инвестицията си.
Голяма част от клиентите закупиха по 10-15 апартамента и търсят всякакъв начин да се отърват от тях, коментира тя.
Даскалова добавя, че днес може да се види ситуация, в която в един и същ проект да се конкурират непродадените апартаменти с тези, които предварително са били продадени и сега собствениците им ги обявяват за втори път за продан. Това е довело и до драстичен спад на продажбите на зелено.
Тези, които вече са купили и наистина искат да се отърват от имоти в комплекс със средна цена на имотите от 800 евро/кв.м например, ги обявяват на 600-700 евро на кв. м, каза тя по време на конференцията за имоти BalREc, която се проведе с медийното партньорство на Investor.bg.
Тя уточни, че в някои случаи става дума за апартаменти, които са били купени на високи цени преди две години. Сега собствениците предпочитат да продадат на загуба, отколкото да не ги продадат изобщо.
На въпрос на Investor.bg какво се случва с неуспешните проекти участниците в дискусията отговориха, че отделните проекти имат различна съдба. Някои от инвеститорите, които са започнали развитието на проект, но по различни причини са били принудени да спрат, търсят възможности да го препродадат на други инвеститори. Някои ги конвертират в хотели, а други никога няма да ги реализират.
Някои от купувачите ги продават на руснаци на много по-ниски цени, като последните с радост ги купуват и в резултат на това вторичният пазар в някои случаи се движи много по-динамично от първичния.
По думите на Маню Моравенов, изпълнителен директор на ФеърПлей Пропъртис, това, че кризата е довела до замразяването на редица проекти, е всъщност „много оздравително“, защото така „проектите бяха спрени преди да се случи това, което стана в Испания например“.
Иван Горанов, управляващ съдружник в Oasis Resort&Spa, също потвърди, че вече всеки предприемач ще си задава сериозно въпроса какъв проект започва да развива и ще се стреми да добавя стойност под формата на зелени площи, удобства и да обръща внимание на качеството.
„Ние не продаваме квадратни метри, а статус, начин на живот“, коментира той. „Това наистина ще има един добър ефект, който в следващите три-четири години ще се усети.“
Относно националността на купувачите Моравенов каза, че една неразработена ниша са и българските купувачи, които се очаква да се включат по-активно на пазара през следващите няколко години след засилването на жилищния пазар.
преди 5 години Откраднал е 50 000 долара от фирмата, която управлява.Управлява капитал от 9 милиарда, които може би и тях ще открадне.Откраднал единствените пари от старата си фирма - 50к лева, като отворил за 1 ден сметка на компанията в райфайзенбанк, изтелглил парите в брой и после я закрил- квесторката го хванала и сега разследват Маню Моравенов. Какво да очакваме от него като CEO na BFB - там има 9 милиарда за крадене ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Замесеният в корупционни схеми доц. д-р Маню Моравенов е предложен да влезе всъстава на Съветът на директорите на Българска фондова борса (БФБ) на мястото надосегашния изпълнителния директор Иван Такев.Маню Моравенов е с дългогодишен опит в сферата на финансите и инвестициите, но далиимето и професионализмът му са толкова кристално чисти и ясни за публичността? И защочовек откраднал 11 милиарда публични средства ще заема толкова висок пост? Именнозаради неясен произход на средства и липсващите баснословни суми са причината г-нМоравенов да бъде обект на масови разпити от органите на реда. В момента се водиразследване за финансови пирамиди, които е управлявал в сферата на капиталовите пазарии използването на сладки държавни постове, които е заемал през годините.Публична тайна е, че Моравенов, бе уволнен от поста си на изпълнителен директор наинвестиционния посредник Фоукъл Пойнт Инвестмънтс АД и "Феърплей пропъртис"АД след като собственикът на компанията Марио Захариев стана жертва нанепрофесионалното отношение и схеми уронващи престижа на компанията. Безкрайнижалби и недоволни клиенти, загубени партньорства и откраднати пари, станаха причина,така известния капацитет да бъде отстранен от длъжност.Каква е връзката на Маню Моравенов с кмета на Созопол е другият въпрос, на които сетърси истинският отговор. Моравенов е помагал на Панайот Рейзи в присвояването насредства в особено големи размери и документални престъпления.По времето когато Моравенов управлява "Феърплей пропъртис", компанията купиватърговски сгради, басейн и нови апартаменти във ваканционното селище Санта Марина, вСозопол. С фалшиви документи и фирми фантоми, той присвоява големи суми отприходите на комплекса, за лична облага като за пореден път ощетява дружеството, коетоуправлява.Ще продължава ли Моравенов да заема редица ръководни длъжности в институции илинай-накрая ще попадне под надзора на закона предстои да разберем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Маню Моравенов е с дългогодишен опит в сферата на финансите и инвестициите, но далиимето и професионализмът му са толкова кристално чисти и ясни за публичността? отговор Сигнализирай за неуместен коментар