IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

10 принципа на устойчивия град

Ефективното сътрудничество между публичния и частния сектор е от изключително значение за устойчивото развитие на модерния град, смятат експерти

10:19 | 30.09.10 г.
Автор - снимка
Създател
10 принципа на устойчивия град

Наскоро в Истанбул се състоя среща, организирана от Urban Land Institute (ULI), посветена на инвестициите и политиките за изграждане на устойчива градска среда.

Изпълнителният директор на германската компания за имоти ECE (един от акционерите в столичния мол Serdika Center) Александър Ото, който е също председател на ULI за Европа, призовава своите колеги от сектора, както и градоначалниците в Европа да си сътрудничат.

„От съществено значение е публичните и частните институции да си сътрудничат ефективно, за да могат да се справят с проблемите в града като земетресения, жеги и рушаща се инфраструктура“ , казва той.

Експертите очертават и 10 принципа на устойчивия град:

1. Устойчивите градове имат идентичност, адаптивност и се развиват продължително. Те са привлекателни за хората и инвеститорите в дългосрочен план.

2. Устойчивите градове са разнообразни в икономическо, социално и културно отношение. Обикновено те се подкрепят от интегрирано градоустройство, което е катализатор за тяхното реновиране.

3. Тези градове са пресечната точка на пазари, правителства и население. Те имат краткосрочни и дългосрочни цели и ясно изградена визия за развитие.

4. Оценката на риска, подробното проучване, планиране и модел за управлението на кризи са ключови за гарантирането на устойчивостта. Това е предпоставка за добрата интеграция на градовете в национален и регионален контекст.

5. Въпреки че дръзките и предизвикателни планове не са им чужди, развитието на устойчивите градове е базирано по-скоро на тяхната действителност, отколкото на техните амбиции. Добрите публични и корпоративни лидерски практики са от критично значение, за да могат градовете да се справят със затрудненията.

6. Сътрудничеството между публичния и частния сектор трябва да се основава на принципа за създаване на стойност и за двете страни в дългосрочен план, като тази стойност трябва да е гарантирана и защитена.

7. Инвестициите в иновации, технологии и проучвания са критични, в съчетание с устойчиви инвестиции в ключовите активи на града (както материални, така и нематериални) – от социалните жилища до самото общество на града.

8. От основно значение са инвестициите в развитието и интегрирането на инфраструктурата

9. За да се постигне устойчивост на околната среда в контекста на промените в климата, от ключово значение са повишаването на обществената ангажираност, образованието и промяната в поведението на обществото и лидерите. Те са толкова съществени, колкото и технологиите, метриките и проектирането.

10. Ролята на управлението на правителствените институции в изграждането на устойчиви градове е изключително важна. Умелото управление трябва да е дръзко и иновативно в условията на затруднен икономически климат, смятат експертите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още