По-смесена картина на пазара на първокласни офис наеми в Европа се наблюдава през второто тримесечие на 2010 г. в сравнение с началото на годината, коментират от консултантската компания King Sturge.
По-голямата част от проучените 25 ключови пазара в Европа все още отчитат ръст или стабилизация на наемите на висококачествени площи на престижни локации през второто тримесечие, но във все по-голям брой градове се наблюдава спад.
Лондон е все така начело на възстановяването. В Ситито наемите са нараснали от дъното от малко над 42,50 паунда на кв. фут (500 евро/кв. м) през 2009 г. до 49,50 паунда/кв. фут (626 евро/кв. м) до средата на 2010 г. В Уест Енд не се наблюдава повишение на наемите през тримесечието, но те остават стабилни доста над дъното си от 70 паунда/кв. фут (885 евро/кв. м). И за двата лондонски пазара се прогнозират още увеличения на наемите тази година.
Положителни признаци се наблюдават на офис пазара в Париж, където наемите са отбелязали първия си ръст (от 8%) от две години до ниво от 700 евро/кв. м. Наемните нива са се повишили също в Женева и Стокхолм.
На другите пазари в Западна Европа наемите са останали стабилни през тримесечието, с изключение на Хелзинки, Копенхаген, Милано и Дъблин, където са продължили да падат. За всички тях обаче прогнозата е да се задържат стабилни през останалата част от годината.
В Централна и Източна Европа (ЦИЕ) ситуацията остава по-несигурна, като наемите на първокласни площи или са останали без изменение (във Варшава, Букурещ и Будапеща), или са отбелязали спад (в София, Загреб и Братислава).
По-обнадеждаващи са данните от пазарите по периферията на континента. В Москва и Истанбул се регистрира ръст на наемите за второ поредно тримесечие благодарение на по-силно търсене от страна на наематели.
На инвестиционния пазар продължава благоприятният обрат на повечето пазари. В Лондон продължава компресията на доходността, както и в Париж и Женева. На другите офис пазари в Западна Европа пазарите като цяло остават стабилни без изменение спрямо предходното тримесечие.
В ЦИЕ тенденциите изостават, въпреки че по-голямата част пазарите не отчитат промяна през тримесечието. Като най-изразено се сочи нарастването на доходността в София с 50 базисни пункта до 9,00%.
Същевременно в Братислава се наблюдава свиване за трето поредно тримесечие до 7,25%, както и във Варшава, макар и слабо. В Москва доходността се стабилизира, но в Истанбул се покачва с 25 базисни пункта до 7,75%.