Граждани на Китай и Хонконг се превърнаха в най-голямата група чуждестранни купувачи на елитни новопостроени имоти в централен Лондон, като формират около 10% от всички сделки там, пише China Daily, като цитира данни на агенцията Knight Frank.
Подобни сделки не са евтини. Дори и най-скромните апартаменти в централните райони на британската столица се продават за над 1 млн. паунда.
Сред най-луксозните проекти на пазара към момента, който привлича силен интерес от Китай, е The Lancasters до Хайд Парк, където най-големите апартаменти с четири спални се предлагат за продажба срещу 20 млн. паунда.
Напливът от китайски купувачи е сравнително нов феномен, обяснява Джон Кенеди, партньор в Knight Frank.
„Едва през последните 12 месеца започнахме да виждаме първите му признаци. Хората са основно от Китай и Хонконг и търсят или инвестиция, или жилище за децата си, докато са студенти в университет тук“, посочва той.
Китайските купувачи изглежда се възползват от възможност, която се отдава веднъж на поколение. Британският паунд се обезцени с около 30% спрямо китайския юан през последните две години, докато имотите в централните квартали на Лондон загубиха от стойността си около 25% спрямо пика си от 2007 г. до първото тримесечие на 2009 г.
Валутният курс е сред основните двигатели за инвестиции в Лондон през последните 12 месеца, обясняват от подразделението за проучвания на консултантската компания в сектора на имотите Savills.
Самите британци вече формират малко над една трета (36,9%) от купувачите на нови имоти в централен Лондон, сочат данните на Knight Frank.
Купувачите от Азия, сред чиито редици са още значителен брой граждани на Сингапур и Малайзия, доминират, като формират близо половината от (45,6%) от всички сделки в сегмента.
Притежанието на имот в Лондон, както и на други места като Швейцария, Монако и Ню Йорк, от дълго време се възприема като признак на богатство, като преди наплива от китайци големите купувачи в британската столица бяха руските олигарси и индийски магнати.
От Knight Frank коментират, че купувачите от Далечния изток не се чудят дълго преди да купят имот.
„Хората от Хонконг вземат решение за около час, тези от Сингапур – за около три часа, а с британците... може да отнеме дълго време да се види дали ще им отпуснат ипотека“, коментира Кенеди.
преди 14 години I kakwo shte gi prawiat teia imoti...malko zemia ima w Kitai, ce trygnali da kupuwat w London. 20 mln. pounda za edin apartament. Aide molia wi se.To w London niama bial cowek wece. "Wyzmojnsot, koiato se otdawa wednuj na pokolenie..." Da ne rewete posle i wie. отговор Сигнализирай за неуместен коментар