Леко оживление и липса на промяна в цените на промишлените парцели във Варна се регистрира за последните 12 месеца, смятат брокери, анкетирани от Investor.bg. Съществен проблем пред решението за покупка на парцел според експертите е неяснотата около приемането на Общия устройствен план на града.
Цените, на които се реализират сделки с индустриални парцели във Варна, сега са средно 80-100 евро на кв. м, коментират от агенция Палад. Има и предлагане на терени за 120-260 евро, тъй като продажбата им на по-ниско ниво би донесла голяма загуба за инвестиралите в тях. Тези имоти са били закупени на такива цени преди две години често чрез заем с идеята да се продадат за 300 евро на кв. м.
Чести са случаите, в които офертните цени надвишават цените „купува”, смята от Палад. Подобен извод може да се направи и от коментара на BiB Group, откъдето казват, че има търсене, но е за много под нивата, на които в момента се предлагат парцелите. От агенция Скорпион пък посочват, че има неравновение и между обема на търсенето и предлагането, като според тях предлагането значително превъзходжа търсенето.
Най-предпочитан район за покупка на индустриален парцел във Варна е Западна промишлена зона. Според Палад в централните части на града не се предлагат индустриални парцели, тъй като е изцяло застроен. По думите на специалисти от компанията има собственици, които са готови да продадат земята под къщите си на инвеститорите, но обезщетението, което изискват, е твърде голямо.
От селищата около Варна като привлекателна за покупка на индустриални терени се сочи община Аксаково. В общи линии търсенето се концентрира в зоните, където може веднага да се започне дейност, а не да се разчита на бъдещо развитие на района, смятат от Палад.
Наред с обусловените от кризата трудности на пазара, допълнително напрежение създава и все още неприетият Общ устройствен план (ОУП) на града. Много фирми са закупили парцели, където да изградят производствената си база, но забавянето в приемането на новия ОУП блокира реализацията на плановете им. Друга част от предприятията нямат вече нужда от парцелите заради липса на средства вследствие на кризата и свитата дейност. От Скорпион също смятат, че ОУП спира много от сделките, но дава и пространство за закупуване на проблемни територии, каквито са зелените зони.
Като цяло повечето от експертите не очакват особени промени в цените и търсенето на индустриални парцели. От BiB смятат, че дори и да има ръст на търсенето, той няма да е много голям. Според Скорпион пък е възможно цените да се понижат още.