Продажбите на съществуващи жилища в САЩ намаляха за втори пореден месец през юни заради изтичането на данъчните кредити, които американското правителство отпускаше до края на април за купувачите на първи имот.
Броят на закупените жилища, които преди това са обитавани от други собственици, намалява с 5,1% спрямо май до 5,37 млн. единици на приравнена към годишна база основа.
Пазарните анализатори обаче прогнозираха още по-голям спад до 5,18 млн. единици спрямо майската стойност на продажбите от 5,66 млн. единици.
Данните на Националната асоциация на агентите на недвижими имоти в САЩ включват продажбите на еднофамилни къщи и апартаменти.
Те показаха още, че продажбите на съществуващи жилища са нараснали с 9,8% спрямо нивата си от 4,89 млн. единици през юни 2009 г.
Средната цена на жилищен имот в САЩ се е увеличила с 1% на годишна база до 183 700 долара през юни. Делът на продажбите на принудително отнети имоти се увеличава леко до 32% от всички сделки през миналия месец спрямо 31% през юни 2009 г.
Според главния икономист на асоциацията Лорънс Юн за да се увеличат продажбите на жилища и да отбележат устойчив растеж, е необходимо щатската икономика да започне да създава нови работни места. Той посочва, че до края на април активността на пазара е била поддържана от правителствените програми за насърчаване на покупките.
Те позволяваха на купувачите на първи имот да получат данъчен кредит в размер на до 8 хил. долара.
След изтичането им обаче състоянието на жилищния пазар отново се влоши, въпреки че лихвите по 30-годишните ипотеки с фиксиран лихвен процент паднаха до рекордно ниските 4,74% през юни. За сравнение, преди година те са били на ниво от 5,42 на сто.
Щатският долар поевтинява силно с 1,3% срещу еврото днес, като към 17:30 ч. българско време едно евро се разменя срещу 1,2917 долара.