Европа е изправена пред две „макропречки“, които ще влияят на икономиката и в частност върху пазара на имоти през останалата част от годината. Това са настоящите опасения, свързани с държавния дълг, и премахването на икономическите стимули, се посочва в доклад на Jones Lang LaSalle (JLL).
И двата фактора имат директно въздействие върху търсенето от страна на корпоративни наематели, но също и върху целия пазар на имоти чрез цената на кредитния ресурс, както и върху цените на имотите в сравнение с други видове активи.
Икономическото възстановяване протича с различни темпове в различните части на Европа. Въпреки че на места се забелязва завръщане на бизнес доверието, то все още е крехко. С изключение на няколко сектора и региона – не на последно място основните финансови пазари – заетостта едва ли ще се повишава в краткосрочен план, както и търсенето на офис площи.
„Това ще има значителен последващ ефект върху потребителските разходи и съответно върху търговските и индустриалните имоти. Въпреки че ръстът на корпоративните печалби и заетостта постепенно ще се ускоряват, темповете през следващите шест до девет месеца ще бъдат скромни“, се казва в доклада.
Въпреки че на някои инвестиционни пазари се наблюдава възстановяване, редица експерти поставят въпроса дали цените на някои имоти не са изпреварили фундаменталните фактори.
„В един свят, в който всеки вид актив крие риск, аргументите са в полза на най-добрите, първокласни имоти“, се казва в доклада.