Българският учител работи 62 часа седмично, показва проучване на Синдиката на българските учители (СБУ).
Средният брой учебни часове на седмица е 22,93 часа. Времето за подготовка е средно 15,38 часа на седмица. Часовете, отделяни за друга заетост извън учебните часове и самоподготовката, са почти 8 часа. Седмичната заетост, свързана с усъвършенстване и квалификация, допълнително платена работа, придружаване на учениците при извозването им с автобуси и др. е 15 часа.
„Това изследване слага край на спекулациите колко работи учителят и защо трябва да има по-дълга почивка“, заяви Янка Такева, председател на СБУ и член на КНСБ.
Работи се по-дълго от нормираните 40 часа на седмица, а заплащането същевременно е по-ниско, възнегодува Такева.
Изследването показва и значителна феминизация и застаряване на учителските кадри.
88,1% от запитаните в проучването учители са жени.
Учителите със стаж между 20 и 30 години са най-много (33,7%). Следват учителите с над 30 години трудов стаж – 26,8%. Така 60% от учителите са със стаж над 20 години, което е признак за застаряващата работна сила в учителската професия.
Най-голям дял от запитаните са доволни от битовите условия и едносменен режим на работа с възможности за квалификация (63%). 43% са доволни от възможността свободно да се определят методиката и средствата за провеждане на учебния процес. Най-малка част са доволни от добре структурираната програма (27,2%).
Същевременно участвалите в проучването учители са най-недоволни от многото допълнителни задачи извън учебния процес (65%). Почти толкова са недоволните и от необходимостта да попълват училищна документация (62%). 51% пък негодуват, че трябва да стоят по 8 часа в училище, което те намират за безсмислено и пречещо на самоподготовката им. Най-малко са недоволните от диксриминация, основана на делегирания бюджет в училищата (2%).
68,5% от участвалите в проучването учители смятат, че най-доброто място за самоподготовка е вкъщи. Значителна част от тях не срещат проблеми с нея (39,9%).
Според 93,1% от анкетираните условията на труд според трудовия договор се спазват, сочат още данните.
Най-голяма част от учителите са мотивирани да работят професията си от добрите резултати на своите ученици (21,7%).
Проучването разкрива следните проблеми: липсата на подход към здравето, липсата на дългосрочно планиране, недостатъчна мотивация и компетентности на учителите, ограничено учебно време за творческо реализиране на идеи и др.
Проучването е направено сред 2336 учители от цялата страна.
преди 10 години Ако бившата ти съпруга е някаква мързелива хрантутница, това не означава, че нормалните учители са такива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Трябва да приема, че си провел изследване сред някаква представителна извадка? Замислям се колко е % на изплескали учители и що е така? А от даскалите зависи дали ще имаме образовано население, ако това не е отговорност, не знам кое...От тях май само лекарите има по-голяма отговорност. Я ми кажи какво работиш ти. И да знаеш-до скоро и аз бях пушач и трудно някой можеше да ме спре да пуша и по време на работа, дори когато съм имал шефове. А за кафето е просто несериозно да го коментирам. Средният работещ българин от 8 часа на работа има поне 1-2 скатани... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Българският учител работи 62 часа седмично" - такава лъжа и политик не би изрекъл. Много по-близко е "Средният брой учебни часове на седмица е 22,93 часа", макар норматива им да е дори още по-нисък, но са си сложили 2-3 часа преминаващи в сладки приказки, пиене на кафе и пушене в учителската стая. С други думи, работят почти два пъти по-кратко от средния работещ българин, а платения им отпуск е безумно дълъг - над 2 месца. Същевременно не носиш никаква отговорност към някого. Единствения проблем са някои "зрънца" от учениците, които могат да ти опъват нервите, но в коя професия няма подобни проблеми. Знам го от опит, защото бившата ми съпруга е даскалица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Къде са господата от центровете за изследване на демокрацията сега, да обяснят как производителността на труда на учителите е ниска и затова се налага да работят много и пак да имат ниски заплати? отговор Сигнализирай за неуместен коментар