IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Борисов: Университетите не дават пълни знания за развитието в ИТ сектора

В софтуерния сектор у нас има няколко хиляди незаети работни места, очаква се през следващата година да надхвърлят 20 хил., казва директорът във VМware България

12:11 | 20.03.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Борислав Борисов. <em>Снимка: Личен ахирв</em></p>

Борислав Борисов. Снимка: Личен ахирв

На един език ли говорят теорията и практиката? Ценят ли работодателите придобитите извънаудиторни знания и умения на студентите? Осигуряват ли ги висшите училища?

Investor.bg потърси отговор на тези въпроси от част от участниците във втория дискусионен панел „Гласът на бизнеса" на конференцията „Образование и бизнес – на един език ли говорят теорията и практиката“.

Ето какво сподели старши директорът „Развитие и разработка на софтуер” във VМware България Борислав Борисов.

- Осигуряват ли висшите училища необходимите теоретични и практични знания и умения на студентите, с които те по-лесно да се справят на първото си работно място?

Основното предизвикателство пред българската образователна система и академичните институции е да бъдат гъвкави, да бъдат адекватни на динамиката, с която се променя заобикалящата ни реалност. Това важи не само за образованието в сферата на технологиите, но и като цяло.

Правят се стъпки и опити в тази насока, но недостатъчно, за да се скъси дистанцията между бизнеса и образованието и да може една компания да получи служител с достатъчен набор от първоначални знания и умения, които само да доразвие в посоката, в която е нужно. Участието на компаниите под различни форми и инициативи в академичното образование подпомога разрешаването на проблема и трябва все повече компании да се включват и споделят своето ноу-хау и знания със студентската общност.

Ние работим активно с българските университети под формата на лекции, които изнасяме, курсове, които водим и ноу-хау, което споделяме. Най-мащабният ни и дългосрочен проект в тази посока е VMware ИТ академия. Това е глобална академична програма на компанията и в нея студентите се запознават с принципите, технологиите и основните продукти във виртуализацията. През 2012 разкрихме първата академия в Софийския Университет, в която вече над 112 студенти са завършили, а само преди месец отвори врати и VMware ИТ академия в НБУ.

Целта ни е да създадем условия за достъпно и качествено обучение по последните световни виртуализационни технологии, като повишим значително знанията и реалните умения на студентите, избрали тази сфера за своя професия.

- А какво липсва на обучаващите се в подготовката, което университетът не им дава?

ИТ секторът се развива изключително бързо, като всеки ден се правят открития, излизат нови разработки. За да си добър и да се развиваш в тази сфера, трябва да следваш тази динамика. Академичните институции у нас на този етап не дават пълни знания за това интензивно развитие: липсва и информация за реални практични казуси, които студентите ще трябва да решават в бъдещата си работа. Това се дължи отчасти и на остарялата образователна система и липсата на финансови средства за оборудване на залите с нов хардуер и софтуер.

Немаловажна е и липсата на обучение в т.нар. „меки умения”, които са изключително важни при работата в международни компании, при комуникация в интернационална среда. Способността за работа в екип също е от изключителна важност за успешното развитие на всеки ИТ специалист.

- Ценят ли работодателите придобитите извънаудиторни знания и умения на студентите ? Колко важни са те за започване на работа?

Много. В момента наблюдаваме следната тенденция: студентът, решил да се развива в сферата на ИТ, започва да се самообучава сам, да попълва липсите в знанията си и да усъвършенства своите умения, разработвайки собствен код и софтуер, тествайки го, решавайки различни проблеми в процеса на разработка и т.н.

Извънаудиторните знания и умения се свеждат до две неща: придобиване на практични реални умения и натрупване на теоретичен масив в определена технологична област, която му е интересна и позволява бъдеща специализация в нея. Разбира се, всичко това му дава предимство в процеса за подбор, а и е маркер за амбицията за развитие на студента.

- Какви препоръки бихте отправили към студентите и преподавателите?

Засилване на комуникацията с компаниите, организиране и възползване от различните инициативи на ИТ компаниите като Дни на отворените врати, семинари, конференции. Една огромна празнота е липсата на изследователска дейност, в която под формата на различни проекти, студентите да могат да участват в развитието на най-иновативните технологии. Разбира се, необходимо е и по-активно включване и на компаниите в системата на образованието с регулярни специализирани лекции, курсове, срещи между студенти и бизнеса.

- Недостигът на висококвалифицирани кадри е основен проблем, как виждате неговото решение?

Ограниченият брой квалифицирани кадри e предизвикателство за целия софтуерен сектор в България. Към момента има няколко хиляди незаети работни места, като различни проучвания посочват, че през следващата година те ще достигнат до повече от 20 000. Това е една много добра възможност, която трябва да обедини усилията на държавата, университетите и бизнеса.

Ролята на бизнеса е в създаването на работни места, които да позволяват добро развитие и възнаграждение на специалистите, на университетите – в обучаването на добри и достатъчно специалисти, а на държавата - в превръщането на ИКТ сектора и развитието му в приоритет. Този подход би спомогнал за постигането на реални резултати във възможно най-кратки срокове.

Конференцията „Образование и бизнес – на един език ли говорят теорията и практиката” се организира в партньорство с Виваком, Българска банка за развитие, Висшето училище по застраховане и финанси и VM Ware. Организатори на събитието, което ще се проведе на 24 март в София, са Bulgaria On Air и Investor.bg, в сътрудничество с Bloomberg Television.

Регистрирайте се за участие в конференцията тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Много ме радва, че доста хора мислят като мен. На меринжеите им се иска университета да е СПТУ - да ги научи на 1 програмен език и два алгоритъма и айдееее блъскай код като улав. Правели се всеки ден нови открития - глупости. Идеите са известни от 40 години, Правят се нови реализации, използващи по-добре многократно по-мощният хардуер и по-бързи комуникации. VM Ware ако си мисли, че преди 30 год не са знаели какво е виртуална машина, лъжат се. Просто желязото е било толкова слабо,че целта е била по-скоро да накараш няколко железа да работят заедно, а не да направиш едно желязо да хоства няколко машини.Функкицоналността на повечето приложения си е същата, само е по-шаренко и иска 100 пъти повече желязо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
бай Промо
преди 10 години
Каквото и да дават ... или да не дават университетите - бай Доти може да си го приватизира ... безпороблемно. Докато бай Доти е на слушалките и на сървъра в Б-на ... и така наречените профсъюзи си решават 'миньроските проблеми' на гърба на работещите и на заработващите реална стойност в света на физиката и на реалната икономика ... няма никакво значение дали знанията са пълни или непълни, или частични ... и дали изобщо ги има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
Stoqn_Trakiev
преди 10 години
То не се дължи на униертситетите а на това че българина е талантлив. Пък и кквото и да дават университетите, бизнеса ни го пропилява като гони младите извън страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Добре почна, ама свърши зле. Според моето скромно мнение си объркал и цвета и посоката на виновника, ама айде, важно е какво казват по ТВ-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Ако отидете по нормалния свят, навсякъде ще ви посрещнат все български лекари, инженери, архитекти, творци, учители, работещи на световно ниво и почти всички те са завършили "лошите" български университети, а не някакви чужди. Причината за липса на кадри НЕ Е ОБРАЗОВАНИЕТО НИ, а някаква мистериозна външна сила с произход един "велик" град с червени къщи, площади, мавзолеи, която прогонва българите от България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Говориш глупости пич, осъзнай се.Такова животно като "обучение по нови технологии", не се предлага НИКЪДЕ по целия свят, включително и в най-добрите щатски университети, защото просто не си струва изобщо. "Новите" технологии се менят толкова бързо, че докато завършиш образованието си те вече ще са неизползваеми. Университетът трябва да изгради база от методики, върху да оперираш в тази или в онази област, а не да се опитва "да те научи на всичко наобходимо". Последното нещо се прави на много добро ниво от нашите университети и кадри нямаме защото всички читави кадри ИМИГРИРАТ почти веднага след като завършат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 10
bgMan
преди 10 години
Университетите са пълна скръб що се отнася до обучение в нови технологии.Със феодални старци, говорещи само руски и български никакво обучение не може да има. Добре че има интернет и все още се намират мотивирани млади хора да учат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 1
studioaa
преди 10 години
За пореден път някой реве, че кадри нямало но никой не смее(не иска) да посочи инстинската причина за това. А тази причина не са лошите университети или лошото образование. То и в Африка има глад за медицински кадри, но такива така и не се намират. Защо ли??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още