IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Имотите на Балканите процъфтяват, но големите инвеститори още ги няма

Стратегията ни е да се превърнем във водещата компания за строеж на търговски центрове в региона, казва Роб Швайцер, вицепрезидент на подразделението на Merrill Lynch за имоти

14:21 | 06.03.08 г.
Автор - снимка
Създател
Имотите на Балканите процъфтяват, но големите инвеститори още ги няма

Робърт Швайцер е вицепрезидент на Principal Investment Group – подразделението на Merrill Lynch за инвестиции в бизнес имоти. Той отговаря за региона Централна Европа, който включва всички ключови държави на изток от Германия, включително Русия и Турция. Компанията инвестира във всички видове имоти, като се интересува и от развитие на проекти. Тя има офиси в Лондон, Франкфурт, Милано, Ню Йорк, Токио и Сингапур.


Плановете й за Балканите включват инвестиции в размер на 550 млн. евро в имоти в Сърбия, съвместно с местната MPC Properties, в която Merrill държи миноритарен дял.

Швайцер обяснява в интервю за Ройтерс становището си за пазара на имоти на Балканите и дава коментар относно стратегията на Merrill Lynch за инвестиции в региона.

Пазарът на жилищни имоти на Балканите процъфтява с възстановяването на региона от военните конфликти и стагнацията от 90-те, но големите корпоративни инвестиции ще дойдат с истинската политическа стабилност, смята Швайцер.

„През последните 15 години на жилищния сегмент нямаше достатъчно инвестиции“, казва той. „Гледаме оптимистично на региона и смятаме, че той ще продължи да се радва на значителен ръст и ще се представя по-добре от останалата част от от Централна Европа.“

Строителната дейност на територията на бивша Югославия и Албания бе на практика замразена през по-голямата част от 90-те години в резултат на конфликти, ембарго и редица икономически ограничения, пише изданието.

Със стабилизиране на политическата обстановка, притокът на инвестиции, който стимулира заетостта и доведе до ръст на националните икономики от над 5%, голямото търсене на жилищни имоти и недостатъчното предлагане доведе до ръст и в цените.

Цените на жилищата в столичните градове на Балканите в момента може да стигат до 4 хил. евро на кв. м в Белград, 3 хил. евро в Загреб, 2 хил. евро в Сараево и около 1 500 евро в Тирана.

Въпреки това цените на земята и бизнес имотите все още изостават заради недостатъчния брой големи чуждестранни предприемачи, които според Швайцер търсят по-голяма политическа стабилност.

„Главната пречка, която всеки чуждестранен инвеститор ще посочи, когато говори за Балканите е политическата стабилност“, казва той. „Със ситуацията в Косово... политическата стабилност ще се превърне в главен проблем за всеки инвеститор.“

Въпреки това по думите на Швайцер Merrill Lynch продължава своите партньорства с местни компании, като е сключила сделки за изграждането на търговски центрове в Белград, Сараево, Загреб и Скопие.

„Стратегията ни е да се превърнем във водещата компания за строеж на търговски центрове“, казва той и добавя, че в столиците може да се забележи все повече ефектът на ръста на доходите на населението.

Според него Сърбия, която е най-голямата страна в региона, има голям потенциал, но инвеститорите ще изчакат да видят как ще се развият нещата в политически аспект, особено по отношение с Европейския съюз.

„Румъния и България засега са първенците в региона по привличане на чужди инвестиции“, коментира Швайцер. „Хората осъзнават, че членството в Европейския съюз им дава политическа стабилност.“

Според сръбски анализатори 880-те млн. долара преки инвестиции в бизнес имоти в страната, направени през 2006 г. и 2007 г., са една малка част в сравнение с неговия потенциал.

„Сърбия традиционно е икономическият център в региона, но очевидно заради политическата ситуация е изпуснала някои от преките инвестиции, които са били насочени към съседните страни.“
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:37 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още