За състоянието на жилищния фонд в България и жилищната политика на държавата разговаряме с Минчо Бенов, национален директор на Habitat for Humanity, нестопанска организация за подобряване на жилищните условия в страната.
Минчо Бенов е работил във финансовия сектор, в областта на капиталовия пазар и международното развитие. Бил е зам.-изпълнителен директорна Софийската фондова борса, директор „Финансов сектор и капиталов пазар“ в американския консорциум FLAG и консултант по проекти на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Г-н Бенов, нека направим преглед на изпълнението на жилищната стратегия от 2004 г. и политиката по отношение на социалните жилища.
По отношение на социалните жилища това, което стратегията от 2004 г. идентифицира, е фактът, че делът на обществения жилищен фонд от общия жилищен фонд в страната е символичен. Той е около 3% - очевидно крайно недостатъчен. На базата на тази констатация е дефинирана нуждата от строеж на нови социални жилища.
В отговор на това се направи един пилотен проект за изграждане на социални жилища, финансиран по оперативна програма „Регионално развитие“, в 4 града. Първоначално бяха Бургас, Видин, Девня и Дупница. Тези градове бяха подбрани на базата на предварително подготвени критерии. В последствие Бургас се отказа и вместо него беше одобрена Варна. Най-голям и най-амбициозен е проектът в Дупница, където ние сме партньор на общината за изпълнението му. Предвижда се изграждането на 150 нови жилища за социални нужди.
В отговор на тази констатация се предприе конкретно действие, разбира се в много ограничен мащаб. Този проект обаче е пилотен, който да даде възможност да се видят конкретните предизвикателства, да се подобри рамката на бъдещите такива проекти. В програмата „Региони в растеж“ е бюджетирано изграждането на социални жилища в по-голям мащаб, има и конкретни индикатори за края на програмния период. Тогава в нови социални жилища би трябвало да живеят около 6 300 души.
Има обаче общо неразбиране какво точно означава „социално жилище“. В Бургас проблемът беше точно такъв. Когато общината обяви проекта и започна първоначалните стъпки за изпълнението му, един цял квартал се вдигна на бунт поради погрешното разбиране, че става въпрос за изграждане на жилища за етнически малцинства. Това не е вярно. Така е и дефиниран този проект – това са жилища за социално слаби и уязвими групи от населението, а в тази категория попадат самотни майки, трайно безработни, многодетни семейства, хора с увреждания и други. Кръгът на потенциалните бенефициенти е доста по-голям.
Ако има такива данни, какъв средно е делът на обществения жилищен фонд от общия в Европейския съюз (ЕС)? Къде стоим ние по този показател?
Ние сме в дъното на таблицата. Делът е различен в различните държави, не мога да кажа колко точно е средно, но има и голяма разлика в спецификата на жилищните системи в отделните държави. Има страни, където този дял е над 30-40%. Това са държави, които за разлика от България имат много по-нисък дял на частно притежавани жилища. По този показател сме едни от първенците – с почти 96% частно притежаван жилищен фонд. Само в Румъния има по-висок дял – около 98%.
Ако приемем хипотезата, че това че имаме 96% частно притежаван жилищен фонд прави социалните жилища, обществените жилища ненужни – това е дълбоко погрешна представа.
преди 10 години Съвсем друга е статистиката по отношение съотношението брой на домакинствата/наличие на жилищен фонд. Ако съпоставим тези две неща, вижда се, че жилищният фонд е недостатъчен за броя на домакинствата. Това обяснява една друга статистика относително малък дял на домакинствата в България обитават жилище, в което са само те, само едно домакинство. Сравнително голям е броят на жилищата, обитавани от две домакинства, голям е броят на жилищата, обитавани от три и четири семейства....Ето това горното изкривява тотално състоянието на жилищния фонд в България. Трябва да се отчита колко домакинства имат самостоятелно жилище. Не може в едно жилище да живеят 3-4 домакинства, а статистиката да отчита, че всички те имат жилища. Абсолютно изкривена статистика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Когато четете това интервю, имайте предвид преди всичко това....това са жилища за социално слаби и уязвими групи от населението, а в тази категория попадат самотни майки, трайно безработни, многодетни семейства, хора с увреждания и други. Кръгът на потенциалните бенефициенти е доста по-голям.Това е кръгът...тук именно държавата трябва да строи ...нали всички са съгласни, че съвременната държава трябва да бъде социална...за да няма повече залп от Аврора...НАЛИ!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години аз съм бил малък, но от това, което са ми казвали не си прав-при бай Тошо кой ще ти разреши да си остъклиш терасата? Или пък да си гътнеш стената? За коментар 3 си прав. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По отношение на жилищата, времената на бай Тошо никога не са си ходили. Има закон, ама е "врата у поле" всеки си прави каквото си иска и после никой нищо не му прави. Съседа си разшири хола на 3 колонки на тротоара, заклевам се. Изби фасадната стена, подпря 3 колонки от долу, армировка, плоча и зае 10 квадрата от тротоара. Сметай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Как можахте да дадете на господина трибуна да напише толкова много глупости на куп? Четох, четох, пък много ми изтъпя и спрях.Общината и държавата ако иска нещо да направи, НЕКА СИ СВЪРШИ работата а именно: 1) Незабавно премахване на всички незаконни гаражни клетки, остъклявания, бараки, тротоарни конструкции и т.н. 2) Незабавно решаване на проблема с бездомните кучета 3) Незабавно разкарване на автомобилите от градинките и тротоарите. 4) Подобряване на почистването и управление на отпадъците 5) Подобряване на озеленяването и ремонт на настилката и инфраструктуратаКогато хората видят, че нещата в квартала се подобряват, че закона се прилага и "нема лабаво" че се налагат и се събират глоби за непочистен сняг, изхвърляне на отпадъци, падащи парчета фасада, незаконни изменения, оставени по коридора на блока шкафове, печки, дивани, ***, висящи на фасадата ***, много скоро ще започнат сами да искат да им е чистичко и подредено. Сега каквото и да направиш, пак ще е мизерия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години малко по-малко времената на бай Тошо се завръщат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Само това липсваше - държавата да си завре гагата в жилищния пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар