IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Ганев: Пазарът на имоти в момента е логичен и демонстрира зрялост

Регламентацията и чуждите инвеститори са това, което липсва на пазара в момента, смята управляващият директор на Форос

08:28 | 28.06.13 г. 6
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Добромир Ганев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Добромир Ганев. Снимка: Личен архив

Те вече са доста по-активни. През последните 2-3 години повечето работят с агенции, активни са на пазара, предлагат собствеността, разговарят с клиентите, с длъжниците, дори преди да се е тръгнало към процедура по принудително отнемане. Все още обаче имотите на пазара, предлагани от банките, съдебните изпълнители и други институции и органи, не са голям процент спрямо общия пазар и едва ли са повече от 4-5%.

Другият въпрос е дали тези имоти биха били по-изгодни. Биха могли, но не е задължително. Преди да се придобие собственост от търг, клиентите е добре да имат информация какво се случва на пазара в същия район. Странно е схващането, че като не се яви участник на търга и цената пада с 20%. А дали като падне с 20% след това няма да се вдигне с 50% на следващия търг? Не може да се направи точна преценка дали това е най-добрата оферта.

Как се развива пазарът на ваканционни жилища по Черноморието? Основните купувачи остават руснаците, но това е нож с две остриета, защото поставя пазара в доста тежка зависимост. Наблюдава ли се промяна в поведението на руските купувачи заради тази своеобразна антибългарска кампания, която течеше в руски медии?  България беше подредена и сред най-рисковите държави за руски инвестиции в имоти.

Да, имаше такъв случай, беше излязла статия в Комерсант. Тогава направих проучване кой е дал подобна информация и се оказа собственик на компания, която продава имоти в чужбина, но не в България. Има ясни финансови интереси точно в този случай. Иначе официалните данни показват, че България доскоро беше номер 1 в търсенията, а в момента сме в топ 5. Факт е, че руските граждани продължават да купуват. Действително има случаи на измами и проблеми, но с руски граждани, които са искали да избегнат посредника, консултанта. Избягвайки този разход, рисковете за тях се увеличават.

Наблюдава ли се интерес и на други купувачи, освен руснаците, които продължават да са основен двигател на сделките?

Има единични случаи, но те не са тенденция. От време на време купуват румънци, поляци, чехи, норвежци, израелци. Голямата част от клиентите обаче са рускоговорящи, да кажем – 95% от клиентите. Говорим за руснаци, латвийци, казахстанци, украинци, граждани на бившите съветски републики.

Тук можем да кажем и още нещо интересно – руските купувачи се насочват не толкова към чисто курортните райони, а и към градовете – Бургас, Варна, Поморие, Созопол. Това е свързано с профила на купувачите – те не купуват с цел препродажба и доход, а за живеене за някакъв по-продължителен период от време. Ако отидете по морето и зимата, и лятото, ще видите, че повечето руски граждани са жени и деца. Мъжете липсват, те работят и осигуряват на семейството си живот в по-добър климат.

Каква е Вашата прогноза за пазара през следващата една година?

Пазарът е добър, а това, което му липсва, са чуждестранните инвеститори, корпоративните клиенти. Има през последните една – две години спорадични инвестиции, особено в индустриалния сегмент. Все още България, след онзи бум, не е дестинация, която може да осигури добра доходност за чуждестранните инвеститори и фондовете. Надявам се, че през следващата година-две, ако макроикономическите параметри се подобряват ... Важно е, за да има ръст на цените и да се появят инвеститорите, населението да има добри доходи и безработицата да е ниска.

Другото, което липсва, е регламентацията, неяснотата кой участва на този пазар, по какъв начин, каква е неговата компетентност... Това влияе не само на потребителите, но и на фиска.

А що се отнася до пазара – очаквам да бъде по-стабилен, хората да са по-спокойни, очаквам плавно да се увеличава броят на сделките и да станем по-прогнозируеми за външните инвеститори.  Очаквам също така скоро да се сформира работна група съвместно с Агенцията по вписванията и да поработим по структурирането на данните за пазара, за да сме наясно как се движат сделките във всеки сегмент и кой и как купува.

Имахте ли възможност от бранша да водите разговори с представители на правителството във връзка със законопроекта, който да попълни тази липса – на регламентация?

Не, не сме. В момента е почти безсмислено, няма я обективната възможност да продължим разговорите с Народното събрание, с министерствата. Такава е ситуацията. Когато видим обаче някаква стабилност, ще ги подновим. Този бранш не може да продължава да функционира по този начин. Потъпкват се интересите на потребителите и на „светлата“ част от гилдията, както и на фиска.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 17 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Без внесени пари от чужбина в пазара на имоти сме обречени!Премахнете спешно противоконституционните промени в ЗОЗЗ приети през 2010г !!! - Лично познавам много потенциални инвеститори, решили да не инвестират в БГ заради последните промени в ЗОЗЗ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
forum_rookie
преди 11 години
Общо взето, от мненията под такива статии (тип "облъчвания") могат да се преброят "инвеститорите" в бетон върху тукашната територия. Нещо ale1 го няма още...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 10
Веск
преди 11 години
Страшна статия. Умерена, консервативна, общи положения, никакви съвети за правенен на пари с имоти. Направо ме кефи. Сериозно. На балъци така се говори. Наскоро вложихме едни пари от земя и спестявания в гарсониера. Изплащането и при сегашния наем (локация до студ. град) означава 120 наема с данъка да са 130-135 наема. При тези бих казал чудесни параметри спадане няма да има на цени в големите градове. Урбанизацията и нищетата гонят хората от село в града - това за сега компенсира демографията. Отделно чужденците и доходите от чужбина. Даже обмислям една боксониерка , но не в София, пак за наем. То имотите не са за бедни и балъци. Само не и заеми, поне не големи. По-оптимистично колеги. Кризата днес е само психологическа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 0
sisiko
преди 11 години
Хахахаха! Мераклийка- мечтателка! Ще се повтори истерията! Хахаха! Вече 5 години дружно се опитват банки,строители и инвеститори да върнат истерията и има още доста да се мъчат. Това да не ти е щатите тука? Падането на цените на НИ у нас не е приключило и най важното, като че ли ще завърши с паника. Ама то брокери няма как да го разберат това! Айде със здраве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 16
stefi
преди 11 години
прав си за Гаргите -Предлагане Няма - Търсене Има Голямо,но има и Голяма Алчност и простотия !Скоро ще изпият горчивото хапче , Много Скоро!Истерията от 2007 ще се повтори отново
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 16
supertrader
преди 11 години
Пазарът на имоти е повече от странен, изобистват хора с пари в брой продали имот в предходните години с идея сега да купят по евтин. Прекалено много са гаргите на този клон, а то е едно тънко клонче, което липства защото няма реални продавачи с изключение на тези които предлагат имоти с екстри - партерен етаж, изглед към заден двор, последен етаж със скосове, високи разходи за отопление и така нататък. Иначе цяла България си мисли, че ще си купи имот на нищожна цена на пъпа на Варна или София на цена подарък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още