IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Мастиков: Не очаквам нов бум в строителството

За да се повтори сценарият от 2005-2008 г., трябва да има драстично увеличение на жизнения стандарт и на населението, смята анализаторът от Националния регистър за ново строителство и реконструкции

08:37 | 09.05.13 г. 5
<p>
	Петър Мастиков. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Петър Мастиков. Снимка: Investor.bg

Строителният бранш успя да привлече най-много инвестиции в годините преди кризата, но световните сътресения буквално сринаха активността, а целият бранш в последно време разчита основно на обществените поръчки по линия на различни европейски проекти.

Каква е ситуацията в строителния сектор и какви са перспективите - обсъждаме с Петър Мастиков, анализатор в Националния регистър за ново строителство и реконструкции. От 9 години той работи в сферата на строително-инвестиционния бранш и анализира строителния пазар, участниците в него, тенденциите, както и развитието на проектите в България и региона.

В последните месеци се наблюдава леко оживление на пазара на имоти и повече динамика при търсенето. Брокери на имоти непрекъснато алармират, че има сериозен недостиг на качествено ново строителство на добри цени, което се търси от потенциалните купувачи на имоти. Това търсене, доколкото го има, породи ли според Вас някакво раздвижване и в строителния бранш?

Националният регистър за ново строителство и реконструкции включва всеки обект на етап проект в България и го проследява през етапите строеж и разрешително за ползване. Така участниците и търговците на строително инвестиционния пазар са информирани за процесите в страната. За изминалата 2012 година според данни на BCC.bg в страната се наблюдава значителен спад на сградното строителство спрямо предходната година. Този спад е продиктуван както от макроикономическата среда, така и от последиците на големия строителен бум от периода 2005 – 2008 година, когато нивата на предлагане изпревариха значително търсенето.

Скоро очакваме спадът да спре и обемите на строителството да се нормализират. Получилият се дисбаланс през строителния бум и голямото предлагане доведе до спад на цените и наемите, но равновесието започва да се възстановява. Смятам, че в средносрочна преспектива цените също ще започнат да се повишават.

Какви темпове на растеж на жилищното строителство очаквате и смятате ли, че можем отново да станем свидетели на обемите ново жилищно строителство от годините на бума в сектора?

Темповете на растеж, ако са положителни, няма да са високи, поне при жилищното строителство. Като цяло общият обем на стартирало строителство, отчетен през 2012 г., ще се запази и през следващите 2-3 години, като в София вероятно на година ще стартират жилищни проекти с общ обем между 180 хил. и 250 хил. кв. м РЗП. Не очаквам скоро да има подобен бум във високото строителство, както през периода 2005 – 2008 г. Условията за постигане на подобен ръст на строителството са драстично увеличение на жизнения стандарт и на населението.

Какви тенденции отчитате в жилищното строителство, строителството на административни сгради и на ваканционни имоти?

Според данните на Националния регистър за ново строителство и реконструкции за изминалата 2012 година в област София-град са започнати с 32% по-малко жилищни сгради спрямо предходната 2011 година. В другите големи градове в страната тенденцията е подобна.

Значителен е спадът при стартиралите нови административни сгради през изминалата година. Това е и съвсем очаквано при настоящата пазарна ситуация с големия обем незаети офис площи.

През 2012 г. при започнатите нови ваканционни имоти също се регистрира слаб спад спрямо 2011 година. Но в областите Бургас и Варна общия обем на новостроящите се сгради с апартаменти от типа „втори дом“ запазва най-висок дял от общото строителство.

Открояват ли се някакви тенденции по градове и/или региони?

В София продължават да стартират нови търговски площи, но големият дял на търговските сгради се обуславя предимно от големите проекти за молове и експанзията на компании от сферата на търговията с хранителни стоки. Тенденцията за следващите години е да намаляват стартиралите проекти от този сегмент.

Въпреки отчетения лек спад при стартиралите нови промишлени и складови проекти в Пловдив, регионът запазва големия обем на строителство в този сегмент. Тенденцията е в този район да се обособи голяма част от леката промишленост в България.

Също така има и тенденция за увеличаващ се дял от общото строителството в цялата страна на спортните съоръжения, както и на специализираните публични сгради – болници, училища, детски градини и музеи. До голяма степен това се дължи на финансираните от държавата и европейските фондове проекти.

Последна актуализация: 05:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 1
stoiloff
преди 11 години
Познавах един колега с фамилия МЕРАКЛИЕВ. Даже за около една година си мислех и аз да се прекръстя така, ама сега виждам по-благородни фамилии които си заслужават :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 5
Tony
преди 11 години
Аз също смятам че няма да има бум в строителството, но очаквам бум-бум на имотния пазар! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
Чърчил
преди 11 години
хмм как ли са му викали в училище...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
stoiloff
преди 11 години
Наистина чудесна фамилия. Пък тръгнал да се занимава със строителство :)Алоу от BCC.bg първо си оправете сайта! Да е по юзър фрииндли! Да има селекции, да е актуален, да е гъвкав и динамичен, преосмислете надутата си ценова политика, и тогава се изказвайте за бумове и сривове! Айде и умната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 1
melon
преди 11 години
Този човек е надарен с прекрасна фамилия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още