IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Станишев: Най-тежкият период от кризата за пазара на имоти отмина

Има основание за ръст на цените на жилищата, особено ако лихвите по кредитите продължат да падат, смята основателят на Galardo Real Estate

08:42 | 15.01.13 г. 48
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тома Станишев.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Тома Станишев. Снимка: Личен архив

- Какво е движението на офертните цени на жилищата, което наблюдавате?

Все още се наблюдава голяма разлика между офертната цена и реалната пазарна цена, особено при някои имоти. Това е причината да има имоти, които не могат да се продадат в продължение на години. Твърде високите офертни цени на жилищата водят единствено до увеличаване на периода за продажба на един имот. Собствениците на жилища е добре да знаят, че цена, която се различава много от реалната продажна цена на имота, затруднява процеса по продажба. Оферта, която стои на пазара повече от три месеца, губи своята атрактивност. 

- Какво изменение отчитате при цените, на които се сключва сделка?

Както вече отбелязах, в България често процеса по продажбата е дълъг и цената се променя доста по време на този период. Тук няма голямо доверие от страна на собствениците към оценката на агенциите за недвижими имоти по отношение на продажната цена на имота. Собствениците базират оценката си на база на имотите, които се предлагат на пазара, а агенциите базират оценките си на база на техните реални продажби. Оттам идва и разликата в очакванията на собственика за цената на имота си и реалната цена, на която може да се осъществи сделката. 

- Има ли основание за ценови ръстове в средносрочен план, през следващите 3-5 години?

Основание за ръст има, особено ако продължи спада на лихвените равнища при кредитирането на сделките с имоти. Допълнителен спад в лихвите и разработването на специални банкови продукти ще предизвика много хора, които отлагат покупката на жилище от няколко години насам, да излязат на пазара, както и ще доведе до по-голям интерес към инвестиционна покупка с цел отдаване под наем.

- Балансираха ли се търсенето и предлагането на жилища на българския пазар?

Все още предлагането надвишава търсенето и няма голям баланс в това отношение на българския пазар.

- Жилища с какви средни параметри са най-търсените на пазара?

Galardo Real Estate е агенция, която оперира само в София и от тази гледна точка мога да дам мнение единствено за имотите, които се търсят в столицата. Моите наблюдения са, че в момента се търсят всякакви имоти, но на добра продажна цена. Също така от известно време насам се търсят предимно изцяло завършени имоти за разлика от преди няколко години, когато голяма част от продажбите бяха на жилища на шпакловка и замазка.

- Може ли да се каже, че най-лошото за пазара на имоти отмина?

Определено смятам, че най-тежкият кризисен период отмина. В момента наблюдаваме подобрение в целия сектор. Икономическият спад допринесе за изчистването на пазара от неефективни строителни фирми и агенции за недвижими имоти и качествените компании засилиха присъствието си. В нашата компания например набираме нови служители, както агенти, така и на мениджърско ниво.

- Каква според Вас би трябвало да е поуката от кризата на пазара?

Хората трябва да са по-внимателни при покупка на имот и да избират сериозни и успешни агенции за недвижими имоти, от които да търсят съвет и професионална подкрепа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

43
rate up comment 7 rate down comment 0
hristok
преди 11 години
Най-тежкият период за имотите тепърва започва!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 3 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Пълни глупости - никой няма да иска да живее там... а за парцели в регулация - почти няма, а промяна на статути - регулация, се процедира изключително рядко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 6 rate down comment 0
Dimi_Dukov_1
преди 11 години
Една интерсна статия от седмичника "Капитал" http://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2013/01/20/1987599_ipotekata_zombi_-_noviiat_antigeroi_na_imotnata_kriza/?ref=akcentmenu...дали този сценарий не се очаква и у нас...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
"като извадиш от едното другото и го разделиш на месеците в периода най-вероятно ще получиш средното месечнолихвено плащане"------------Благодаря - за това питах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 11 години
Странен въпрос . Като си копуваш жилище то си има цена нали ? Има и цена с оскъпяването от лихви и такси по погасителния план от банката . Е като извадиш от едното другото и го разделиш на месеците в периода най-вероятно ще получиш среднтото месечнолихвено плащане . А се сравняат лихвите и наема защото и двете са разход . Капиталовата компонента (цената на жилището ) не бива да се сравнява - просто защото това е цената на придобития актив .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 4 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
...А ако питате откъде знам - хммм... да кажем, че знам от едно птиченце. А и вие знаете, че Кремиковци вече не функционира, нали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 7 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
А който не си е купил жилище досега е най-добре да изчака още около година-две защото дотогава трябва да влязат в регулация много нови парцели, това ще срути цените им (на парцелите), а от там ще паднат драстично и крайните цени. Специално за София имам предвид парцелите на Север - по посока Кремиковци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Лихвената компонента как я смяташ при положение, че масовите (анюитетни) кредити се изплащат с намаляваща лихва и увеличаваща се главница?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 11 години
Коректното сравнение е - лихвената компонента от кредита
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 0
Tony
преди 11 години
Съгласен съм с теб, Krasus!Това означава, ще жилищата са много надценени за лихвените проценти в бг с 80% например. Следва спад на цените.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още