Владимир Гюрджиев е новият мениджър „Индустриални площи” на консултантската компания Forton International. Той има опит на експертни и управленски позиции в различни компании за имоти. Сред тях са логистичната компания bERS и City 24 българският филиал на втората по големина скандинавска медийна корпорация "Alma Media Interactive", "Райфайзен Лизинг България" ООД, "Уникредит Лизинг" АД и др.
В интервю за Investor.bg той сподели мнението си за перспективите и трудностите пред логистичния сегмент у нас, за пазара на парцели и бъдещето на сектора.
- Какви са прогнозите на Forton International за пазара на логистични площи през 2012 г?
Годината определено се очертава да бъде интересна. Не можем да говорим за скок в активността на потенциалните наематели или купувачи, но в същото време запитвания не липсват и то от големи компании с дългосрочни намерения.
През тази, а най-вероятно и през следващата година, на пазара ще преобладават т. нар. „build-to-suit“ проекти (изградени за нуждите на конкретен наемател, бел. ред.), както и запитвания, водени от процесите на оптимизация на наетите площи или условията на вече подписаните договори.
- Очаква ли се повишено търсене в сегмента? От страна на какви наематели?
При нас има индикации за интерес към индустриални и логистични площи от страна на компании, търсещи възможности за изместване на бизнеса си от Гърция. Най-търсени остават площите подходящи за леки производства и логистика, а когато говорим за парцели се търсят такива, с възможно най-пълноценна и подготвена инфраструктура.
Немалък брой български компании виждат в настоящата ситуация добра възможност за оптимизация на използваните площи, като търсят подходящи парцели на добра цена с цел започване на проекти за разширяване или релокация.
- Каква част от наличността в момента представлява модерни площи, сравними с тези в другите европейски страни?
За модерни логистични площи можем да говорим само в София, Пловдив и Варна и единични проекти в други градове. Основният обем логистични и индустриални площи са сгради, изграждани преди 1989 г. Това се потвърждава и от процента незаети площи при новите сгради, който е само 5%.
В същото време няма и сериозно търсене на логистични площи или ако има, то е по-скоро тип „owner occupied“ (обитавани от собствениците, бел. ред) или е насочено към „build-to-suit“ сгради, което предопределя почти пълната липса на спекулативни проекти.
Проектите, стартиращи през 2012 г., за които ни е известно, или които консултираме, са изключителни от гледна точка на локация, инфраструктура, натрупания опит и отчетените грешки от предходните години, били те технически, проектни или икономически.
преди 12 години игла в купа сено по би се намерила, аз бих го сравнил, като да търсиш бозон във цяла една вселена :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ако позволиш едно допълнение - би изглеждало така :.............."Дъна и Върхове" са Технически термини от Друг Тип Пазари ....от които разбират не -повече от 200 човека в БГ ;)----------Пазарът на имоти е Емоционален пазар - да се търси дъно и връх на такъв пазар е като да се търси игла в купа сено !~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~най-лесно се сменят емоциите със Окуражаваши и Обезкуражаващи термини като дъна и върхове- 90 % от хората изобщо не знаят какво означава това , - 9.9 % от хората са чували за дъна и върхове.......но само са чували----------останалите 0.1 % които знаят - няма да пишат конкретно по разбираеми причини ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Няма такова нещо като дъно и таван при пазара на имоти" - За пръв път смислен коментар! Браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години какво не ти се стори достоверно от това, което човека е казал? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Инвестор защото нямате раздел "Забавление и хумор" и затова тази статия е тук ли? :) Поредния неуспял метач и мияч на чинии в чужбина, ни обяснява колко сме ***. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар