IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Стойкова: Не сме конкуренция на Гърция за чуждите купувачи на имоти

Наблюдават се признаци на стабилизация на цените на жилищата във ваканционния сегмент у нас, посочва Полина Стойкова от Bulgarian Properties

09:00 | 25.06.12 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Полина Стойкова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Полина Стойкова. Снимка: Личен архив

- Пазарът на ваканционни имоти в България изпадна в колапс заради кризата. В последните години той се движи основно от интереса на руските купувачи, а групата на британските клиенти като че ли я изгубихме поради различни причини. Как обаче се отразява на нашия пазар кризата в Гърция, която винаги е била сред предпочитаните дестинации за инвестиция във ваканционен имот?

Ние не сме директни конкуренти с Гърция, защото имотите, които се предлагат тук, са различни от тези в Гърция. Хората, които купуват имоти в България и в Гърция също се различават. Евентуално намаляване на интереса към Гърция трудно може да повлияе на пазара у нас. Даже по-скоро сегашната ситуация в Гърция предизвиква постоянен интерес - хората да наблюдават какво се случва с цените на имотите там, защото се очаква още по-сериозен спад.

По официални данни, когато у нас цените падаха с 20%, в Гърция се понижиха с 4%. Затова, а и пред вид сериозната криза в южната ни съсдедка, сега се очаква процесът по поевтиняване на жилищата там да се ускори. В момента например има сериозен интерес от страна на българи да наемат вили в Гърция за почивка през лятото.

Към България интересът е продиктуван от ниските цени и голямото предлагане, а и руснаците, които са основни купувачи във ваканционния сегмент, харесват нашата страна, защото сме им близки като език и култура.

- Как се движат цените на жилищата във ваканционния сегмент? Там беше отчетен сериозен спад, продължава ли той или се вижда стабилизиране на нивата?

Спадът продължава с много по-бавни темпове. През последните месеци данните ни показват, че цените започват да се стабилизират. Има месечни колебания от порядъка на 1-2%, като по-големи отклонения се отчитат в Банско. Това обаче много зависи от предлагането.

- С оглед на по-ниските цени и малко по-агресивната реклама на България като туристическа дестинация, която се води в чужди медии, има ли интерес към пазара на имоти и от други народности?

Засега този интерес е спорадичен. Има купувачи от различни държави – Франция, Холандия, основно европейските страни, които варират през отделните месеци. Няма обаче една постоянна група, която дори да е малка – просто да е постоянна. По-скоро за момента не можем да говорим за траен интерес. Скоро имахме случай на купувач от Унгария, който купи имот в Банско. Аз не се сещам в последните години да е имало купувачи – унгарци. Възможно е все пак хора, които някога са били в българските курорти като туристи, да проявят интерес и към инвестиция в имот.

- Какъв е интересът на българите към инвестицията във ваканционен и/или селски имот?

Наблюдава се известен интерес, който преди кризата беше концентриран в Банско и Слънчев бряг, но с подобряването на офертите в Боровец се засилва активността в курорта. Той е близо до София и е явно харесван от българите като курорт.

Обикновено българите инвестират във ваканционни жилища за лично ползване. Това са хора, които живеят в големия град и искат да имат място за активна почивка. Същото е и при руснаците, те не се интересуват толкова от доходност от отдаване под наем. 

По-засилен интерес към селските имоти се наблюдава в Пловдивско, в региона на Стара Загора, около по-големите и “живи” градове. В последните години се наблюдава засилване на интереса към по-спокойните населени места в близост до града. Има и възрастни хора, които решават да се преместят и да водят по-спокоен начин на живот.

Последна актуализация: 04:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
mikewolf
преди 12 години
Предлагам ти да се разходиш до Поморие. Там си е жив пример за руски купувачи. Има вече цяло кварталче на което местните казват малката Москва. Ще видиш доста сгради с огромни надписи за продажба директно от "застройщика" , за разсрочвания до пет години и т.н. Или с две думи госпожата може да мечтае за стабилизация на него пазар. Но има и друг аспект. Заради лакомията на т.нар. брокери, руснаците си ходят там в кварталчето. Там заведенията са пълни, на местните празни. Квартирите които даваха други години под наем още от май сега са празни. Та временните печалби за някой донесоха дългосрочни загуби на други. И продължават да губят. Що се отнася до София. България не е София и София не е България. Нищо, че там живеят около четвърт от населението. В момента това е една аномалия по руски образец. Също като при тях "за кольцом".Но си прав за истината. Просто ти предлагам обаче да си извадиш главата от София. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
naso_fr
преди 12 години
Има малък спад на офертните цени в София, но при реално склучените сделки нещата седят доста по-различно.Реално продавача иска (примерно) 750 евро/кв, но като е поседял имотеца 3 години непродаден, ще се съгласи и на 500 евро/кв.Е, повечето си дават имотите на брокери да ги продават, които на 500 няма да го продадат, но това става тихомълком от продавача.Ваканционните селища в БГ ще умрат когато кризата мине и парите отидат другаде. Много хора биха продали и там, но няма на кого сега. Има доста пари от бума заровени там. Малко са хората които искат "ваканция" по български. Аз съм се отказал на хотел да ходя по морето и планината в България, пък г-жата в статията иска да ми каже че хората ще се избиват тук да си купят имот...Няма логика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 3
hellwitch
преди 12 години
Те цените от 3г. са по-скоро стабилни.Например в София 2010 средната цена на читав 2-стаен беше около 800 евро/квДнес 2г е около 750 евро/кв, което прави спад с под 5% за година. На практика като подобна разлика е въпрос на конкретното договаряне спрямо имота. На това дали ще му кажеш стабилизация или стагнация все тая. Факт е, че читавите имоти са малко и се продават сравнително бързо. Факт е, че има пълни недоразумения като имоти, които си седят непродадени от 2008г. и надали има купувач, който би ги купил и днес.Иначе, аз съм купувач(не агент/продавач) и от опит - като решиш да купуваш важна е истината за тебе. Защото истината има гледна точка:За чужденец с кеш в БГ и цените и начина на живот може да е много добър. Докато за младо българско семейство с кредит нещата са си много дебели. Дори да могат да си позволят вноските по кредита. На практика много проблемно стават всякакви промени на работа, извънредни разходи и деца ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
freshamm
преди 12 години
ХАХАХАХА Хайде стига вече с тези платени публикации. За пред кого ги пишете и кого искате да лъжете. Стабилизират се от 3 години надолу и има още накъде да слизат спокойно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
Melani2
преди 12 години
Здравейте Полина,руснаците са традиционен клиент,да,щото тука са като у дома си,правят квото и както им хареса.Англичаните искат поивече екстри но у нас инфраструктурата все още е никаква,нъл тъй:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още