- Какви нива за вас са жестока инфлация?
За Европа 10-15 на сто е жестока инфлация. Предполагам , че скоро още пари ще се напечатат. Жестоката инфлация ще вдигне цената на жилищата и ще отпуши пазара. Но пък ще изяде бързо резервите на населението в банките. Ще мине време докато се уравновеси пазарът. И после всичко ще си тръгне по нормалния ред. Въпросът е, че този период никой не може да прогнозира колко ще продължи – дали една, две или три години.
- Значи това оживление в момента реално консумира онова, което беше построено, но замразено заради кризата. Кога може да се очаква същинско оживление на бранша – тоест приходът от сегашното оживление да се реинвестира в ново строителство?
Няма да е през следващата година, макар че в София това започна още през тази година. Плахо, но са започнали. В Пловдив към края на 2012 година може да се очаква същото и чак към 2013 година да се започне нормално строителство, не онова изкуственото, надутото.
- Мислите ли, че кризата нямаше да бъде толкова тежка, ако не беше това огромно „изхвърляне” в бранша?
Не. Свръхпредлагане имаше само по курортите. Никъде другаде. В Пловдив през последните 20 години я има построени 5000 нови жилища, я няма. До 1989 г. годишният план за жилища с акт 16 беше 7-8 хиляди на година. Такива бяха нуждите от жилища. Няма как това да предизвика кризата.
- Колко фирми фалираха в бранша и конкретно - Пловдив?
Две трети от фирмите – не мога да кажа, че са фалирали безвъзвратно, но спряха работа. Половината от тях съм сигурен, че няма да се върнат никога в сектора, защото това бяха фирми, които се създадоха конюнктурно – хора, които никога не са се занимавали със строителство.
Видяха, че в бранша има печалба и бяха направили и те строителни фирми. Реално да са останали стотина – 120 фирми, които се занимаваха със строителство още от 1990 г. Тази криза отрезви пазара. Лошото е, че свестните работници и свестните кадри от нашия бранш заминават за чужбина тъй като тук не могат да си намерят работа в момента. А идат ли веднъж в чужбина – трудно се връщат.
В чужбина сме търсени – за разлика от България. По света само сърбите са по-добри строители от нас. В Израел клиентите като разберяха, че българи са строителите – купуваха без колебание.
- Къде заминават български строители?
В Германия, Англия, Франция, Испания, Италия. В Израел през тези 14-15 години през мен са минали много хора – около 4500 души, всеки е работил там минимум 5-10 години. Всички тези хора се научиха да работят по капиталистически и сега са пак в чужбина. Те в България не могат да изтърпят.
Просто при нас е трагедия – и бюрокрацията, и схемите на плащане, и начините на проверки - насила ни гонят от България. В чужбина се работи сто пъти по-лесно и затова и производителността на труда е три-четири пъти по-висока.
Бях командировал мои работници от Израел – Пловдив, когато строях „Рилон център”. На втория месец производителността им пада три пъти. Питал съм ги: „Бетонът в България и Израел – един и същ, арматурата - еднаква. Заплащането ви – същото, какво ви става?” И си признават: ние работим, около нас се разхождат хора и ни се смеят. В пет часа ти викат, хайде да ходим в кръчмата.
Минеш през Главната в работно време – вечно е пълно с народ. В Израел никой не бърза да излезе от работа, за да отиде в кръчма. В Германия е същото – в кръчмата през седмицата не можеш да видиш никой. Има хора в петък и събота. Ако през седмицата видиш в ресторант в Израел някой, спокойно му говори на руски или български. В Израел съм ги гонил строителите от работа в 6-7 вечерта. И не мога.
- Е, сигурно е заради някакъв почасов стимул за допълнителна работа?
Смесена беше системата на заплащане – и почасово, и за извършена работа. Една гарантирана част, плюс премии за допълнително свършена работа. За „Рилон”-а тук в Пловдив беше същата система, но не върви.
преди 12 години Смешно.Значи, за 12 години (1994 - 2006) този е построил в Израел 150 000 квадратни метра, а в София за 5 години (2006 - 2011) - 160 000 квадратни метра. Нещо поизмислени ми се виждат тия цифри.А съживяването на пазара в София не знам точно къде го вижда. От поне 2 години в обявите за имоти висят едни и същи жилища. В ниския, средния, високия клас - едни и същи. Нищо не се купува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години леле забил си им го направо у дупката..бравос отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години На подобни статии вече им чета само заглавията - пълни манипулации и илюзии на неоялите се търговци отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Подобни статии много ме забавляват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хайдеее ояе една мутра си продава стоката !Цитат: " Жестоката инфлация ще вдигне цената на жилищата и ще отпуши пазара." ХА ХА ХА Сладур инфлацията ЯДЕ спестяванията и дохода на хората цената на ХАПАРТАМЕНТИТЕ ОСОБЕННО ако ти требе КРЕДИТ ПАДА ! КАПИШ ПАДА !!!И друга глупост :' До 1989 г. годишният план за жилища с акт 16 беше 7-8 хиляди на година."ХА ха ха абе мили от 1989 г. до днес БГ се е СВИЛА с повече от МИЛИОН ДУШИ !!!! А и е ЗАСТАРЯЛА ЗДРАВО ! Какви глупости плещиш ?Макар че има проблясъци на истина пак поредната маниполация и лъжа ! Тичайте да купувате че не остана ха ха ха ! Ами като толкова е ЦЕННО това хапартанет дето го продаваш ЩО НЕ СИ ГО ЗАДЪРЖИШ за ОЩЕ неколко години да му направиш ПОГОЛЕМА ПЕЧАЛБА ха ха ха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е то си го пише в началото на статията бе Язов ООД ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Невроятно.Най-накрая да се кажи истината дори част от нея.А така и не разбрах коя фирма управлява колегата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години много добро интервю. Само това с инфлацията е малко странно тъй като ЕЦБ има забрана за печатане на пари ама карай. Обаче всичко друго ми хареса много. Да го вземат за съветник в община Пловдив да ги светне как да си управляват жилищата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар