Какви са сроковете, в които очаквате това да се случи?
Чакаме да излезе промяната в Закона за кадастъра. Надявам се до края на годината това да стане. Там са описани много от облекчаващите процедури.
Самият проект за развитието на информационната система и електронните услуги ще тече още около година и половина.
Възможно ли е допълнително финансиране на дейността на агенцията чрез европейските фондове, а не само от гледна точка на административния капацитет?
Нашите проучвания не показаха да има такива фондове. Това означава, че работата с европейски пари ще се състои в подобряване на администрацията, но не и покриване на нови територии.
Има множество сигнали на граждани за допуснати грешки в новата кадастрална карта. На какво се дължи това?
Ако сте се занимавали с бази от данни, знаете, че всяка е натоварена с грешки. През март 2010 г. имаше сбирка на нотариусите и те казаха, че 50% от картата е грешна. Точно тогава имахме гости от Холандия. Аз им се оплаках, че нотариусите твърдят, че 50% от картата е грешна, а те казаха: „Радвай се! Другите 50% са верни.“
Опитът сочи следното: одобрява се кадастралната карта за една територия. Много активна работа и корекции има първите година - година и половина, след което нещата се нормализират, грешките се изчистват и с всеки изминал ден тази кадастрална карта става все по-вярна. Проблемът е, че когато се създава кадастралната карта, ние пускаме обяви хората да си маркират границите и да си предоставят документите за собственост. След това има две обявявания на същата тази кадастрална карта. Активността на хората не е голяма. Българинът няма висока култура в защита на своите имуществени интереси.
Проблемът е, че като свършат всички тези процедури, корекциите в кадастралната карта струват пари за гражданите. Чака се по опашки, плаща се на правоспособно лице – геодезист, да се направи проекта, има си процедура, която отнема пари и време.
Хората трябва да разберат, че е необходимо да участват в процеса. За София това е особено актуално, тъй като в 8 района процесът не е започнал, а в други 7 – 8 в момента тече. Участието първо ще им гарантира по-добра защита на собствеността, а освен това кадастралната карта ще бъде вярна и ще могат лесно да осъществяват сделки, когато се наложи.
Ние правим проверки преди одобряването на новите кадастрални карти, но можем да проверим до 5% от измереното. Когато обаче нямаме някакви предоставени данни от собствениците за промени в собствеността и промени в границите– няма как да се направят и проверките.