Арх. Валентин Трашлиев (В.Т.) е роден на 30 август 1947 г. През 1974 г. е завършил Техническия университет в Дрезден, Германия със специалност архитектура и строително инженерство. Работил е като проектант в „Софпроект” – Ателиета за изграждане на центъра на София. Бил е главен архитект на Софийска област и главен директор в МРРБ. От 1990 г. е строителен предприемач. Арх. Трашлиев е мажоритарен акционер в „Евро Алианс Инженеринг” АД и изпълнителен директор на дружествата в икономическата група „Евро Алианс”.
Крум Трашлиев (К.Т.) е роден на 21 април 1980 г. в София. Завършил е Университета за приложни науки във Фулда, Германия със специалност икономика, финанси и контрол. Прокурист е на Евро Алианс Инженеринг АД и Адвал АД. От 2005 е генерално упълномощен директор на дружествата в Германия.
У нас Евро Алианс Инженеринг е правила тунели за столичното метро, ПАВЕЦ Чаира, ВЕЦ Цанков камък и дори каскада Горна Арда.
- За 2009 г. отчитате 40,7 млн. лв. приходи от продажби, което е спад с 39% на годишна база, на отложени поръчки или на липса на такива се дължи този спад?
В.Т.: Считам, че това е съвсем нормално явление, тъй като кризата навлезе с особено голяма сила през 2009 г. Бяха спрени всички частни проекти, както и голяма част от обществените поръчки. В същото време по проектите, по които сега работим, не беше започнала активна работа, а бяха в период на проектиране и подготовка. По тях работата започна след средата на годината.
- Каква част от продажбите ви се реализира в България и каква част в други страни?
В.Т.: Съотношението на продажбите в България и чужбина е приблизително 70-30 процента.
- Имате ли очаквания за ръст на продажбите през 2010 г., било то в България или в чужбина?
В.Т.: Имам очакване за ръст в сравнение с 2009 г., но вероятно няма да бъдат достигнати нивата от 2008.
- Вие сте изпълнител на тунелите по двата метродиаметъра на столичното метро, какъв е вашият дял от общата стойност на поръчките по метродиаметъра от Надежда до Черни връх и от Младост до Цариградско шосе?
В.Т.: Участието ни в Метродиаметър ІІ Надежда – Черни връх е около 31%, а в Метродиаметър І –Младост – Цариградско шосе около 33%.
- Къде в България в следващите години ще има нужда от строителството на тунели, за което можете да кандидатствате вие?
В.Т.: Вероятно строителството на Метрополитена в София ще придобие малко по-различен вид и ще забави темп, след като се изградят двата метродиаметъра, по които в момента се работи. Известно е, че се проектира трети метродиаметър – условно Княжево – Кремиковци, където задължително централната градска част – Руски паметник – Дондуков, ще бъде премината тунелно, заедно със съответните метростанции.
Предстоящото изграждане на станцията пред ЦУМ по тунелен способ може би ще очертае и начина на изграждането на метростанциите по метродиаметър ІІІ. Има идея и за изграждане на леко метро или подземен трамвай по трасето Руски паметник – Стадион Васил Левски по улица Граф Игнатиев. Това е изключително ценна подземна връзка в ядрото на София, която би могла да се реализира сравнително бързо на доста добра цена. Стойността на такъв проект ще бъде изключително голяма за облекчаване на комуникационно – транспортните проблеми в централната градска част.
Не трябва да се подценяват тунелните връзки и в редица тежко натоварени кръстовища. Известно е, че Столична община работи по този проблем и решаването му час по-скоро би бил с голям принос за облекчаване на трафика в София.
На този етап симптомите са, че следващите години ще се активира реализацията на различни европейски коридори, преминаващи през територията на България. Това касае пътни и железопътни връзки, при които, като се има предвид релефът на страната ни, във всеки един проект значителна част са тунели. Имайки самочувствие от нашия опит в чужбина, и подобряващата се практика при възлагане на обществените поръчки, които следва да подкрепят българските фирми като главни изпълнители, можем да смятаме, че ще участваме успешно в тези проекти.
Очаквам, че в следващите години ще започне активна работа по един проблем, а именно реконструкция, саниране и модернизация на почти всички железопътни тунели, в които досега се извършват предимно козметични дейности. Тази реконструкция е изключително належаща, дори твърде закъсняла и незабавно би трябвало да започне. Можем да използваме ноу хау на водещи фирми от Западна Европа, където реконструкцията се извършва без спиране на влаковете.
- Възможно ли е чрез тунели да се реши проблемът с трафика в София, например тунел от бул. Цариградско шосе до бул. Александър Батенберг и обратно или на други емблематично блокирани софийски участъци?
В.Т.: Проблемът с трафика по бул. Цариградско шосе, вероятно ще бъде облекчен значително след пускането на метрото бул. Цариградско шосе - Младост, тъй като се очаква голяма част от живущите, работещите и идващите от изток да го ползват, заедно с изградените съоръжения (паркинг). Разбира се, ако взаимстваме опита на Западна Европа, метрополитените в големите градове не са локални структури, а мегаструктури и в този смисъл метросистемата подлежи на непрекъснато развитие и разширение.
- Имате поръчки и за строител на мол у нас, доколко големите бизнес и търговски сгради имат нужда от вашите услуги?
В.Т.: Въпросът вероятно е насочваш към дейността на нашата строителна компания по отношение на геотехниката. Ние сме стабилно ситуирани в тази област и сме изпълнявали и изпълняваме почти всички значими обекти касаещи подземното строителство – укрепване на котловани, изграждане на паркинги, подземни пространства.
Решаването на проблема с подземното паркиране и снабдяване, както и съчетаването на подобни проекти с реконструкцията на техническата инфраструктура е от първостепенна важност, както за частните инвеститори, така и в по-голяма степен за общинските служби и фирмите, които изграждат и експлоатират инфраструктурата на София.
- Участвахте ли в изграждането на тунела на ВЕЦ Цанков камък и планирате ли да кандидатствате за разширението на ПАВЕЦ Чаира чрез тунел, свързващ два водни басейна?
В.Т.: Заедно с една голяма част от българските строителни фирми бяхме привлечени за изграждане на различни подобекти от ВЕЦ Цанков камък. Ние реализирахме част от нашия договор като изградихме три тунела – отбивен, обходен и напорен, но за съжаление бяхме принудени да се оттеглим от проекта, при което реализирахме и загуби.
Колкото до Чаира, преди няколко години започнахме реализацията на свързващия тунел между двата водоема (съществуващия и новоизграждащия се в бъдеще), но проектът беше спрян поради липса на финансиране. Надяваме се работата по този проект да продължи.
Трябва да добавя също, че в момента се съживява още един проект - Горна Арда, при който в началото на 2000 г. изградихме отбивен тунел на р. Арда - част от проекта. Надявам се да участваме и в този проект.
- С вашата тясна специализация няма как да разчитате само на българския пазар, как виждате развитието на компанията си в следващите 10 години?
В.Т.: Всъщност нашите очакванията са, че основен приоритет в строителството през следващите години ще бъде именно инфраструктурното строителство – тунели, геотехника, пътища, пречиствателни съоръжения, сметища, жп линии, в което в голяма степен е и нашата тясна специализация.
Колкото до позиционирането ни в чужбина, ние сме достатъчно познати и търсени и наш приоритет е да продължим да поддържаме високото ниво и да разширяваме дейността си и в други страни.
- Представителството на Евро Алианс Инженеринг в Германия е най-старото. От колко години сте на този пазар?
К.Т.: Дейността на Евро Алианс Инженеринг започна в Германия преди 19 години. Тогава само като една от сегашните фирми от групата Адвал АД. На германския пазар сме от 1991 г., а като Адвал АД работим от 1993 г. Наскоро осъзнахме, че вече близо 20 години работим без прекъсване в Германия. Равносметката за тези години е около 50 километра успешно завършени тунели.
За наша радост германската икономика не понесе толкова тежки поражения заради световната икономическа криза. В Германия бяха предприети сериозни държавни мерки за стабилизиране в сферата на инфраструктурното строителство. Това ни помогна да преодолеем внезапното и драстично свиване на българския национален пазар в строителния сектор.
Фактът, че в четвъртото тримесечие на 2008 г. частният сектор в България спря финансирането си на близо 95% от договорените проекти, показва, че стратегията ни за диверсифициране на пазарите и предлаганите от нас продукти е не само успешна, но и жизнено важна. Тук трябва да отбележа, че в нито една държава от Западна Европа, в това число и България, държавните инфраструктурни проекти не бяха замразени.
- Тунели за какви цели пробивате в Германия, Испания, Гърция и Македония?
К.Т.: През последните 15 години положихме сериозни усилия да се утвърдим като компания в сферата на строителството на по-мащабни проекти като железопътни, пътни и метро тунели. Те са много интензивни от страна на ресурси и особено на персонал, затова за нашите западни партньори е много изгодно и рентабилно да работят с нас, като качеството се запазва на 100%.
Позитивен имиджов ефект има и обстоятелството, че възложителите са държавни пътни или железопътни агенции, което с годините ни изгради добра репутация на по-високо ниво. Участвали сме в почти всички големи национални инфраструктурни проекти в Германия, а през последните пет години и в Испания. На Канарските острови също.
В момента извършваме пробива и укрепването на два тунелни проекта в Гърция, които са част от международната магистрална мрежа.
- Колко от близо 500-те ви служители са германци, испанци и от други националности?
К.Т.: Евро Алианс Инженеринг АД работи в чужбина изключително с български работници и инженери. Единствените чужди специалисти са тези, които законодателството на съответната страна ни задължава да ползваме, например бомбаджии, технически контрол.
Административното обслужване на дружеството в чужбина, като геодезически замервания, счетоводно, юридическо, консулт и т.н., е възложено на местни за съответната страна компании, оторизирани за подобна дейност. В този смисъл може да се каже, че сме ангажирали служители от други националности, но не по трудово правни отношения.
преди 14 години Ето една компания достойна за листване на БФБ АД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар