На пазара на имоти в България се задава вълна от принудителни отнемания, смятат специалисти.
Въпреки че жилищните имоти ще са първият вид активи, които ще бъдат засегнати от този процес, бизнес имотите (като търговски сгради, офиси и индустриални площи) ще последват през следващите 12 до 18 месеца. Това смятат от консултатнската компания MBL.
Банките нямат ясна стратегия как да се справят с този проблем и действат „на парче“ според всеки отделен случай, като засега задържат имотите в своите баланси, за да избегнат отчитането на слаби финансови резултати. За преодоляването на тази криза ще е необходим проактивен и гъвкав подход, смятат от компанията.
Наред с това макроикономическият контекст към момента също не е благоприятен. България „отчаяно се нуждае“ от чуждестранен производствен капитал, за да спре икономическия спад и да осигури социално стабилна среда. В момента обаче няма данни за очакван приток на свеж чуждестранен ресурс в индустрията на страната.
От компанията казват, че в момента в паневропейски аспект протичат два процеса, които работят в противовес един спрямо друг – аутсорсингът срещу тенденцията за контрол над релокацията на капитал извън пределите на отделните страни.
Развитието на българската икономика, развитието на пазара на имоти и в частност това на сегмента на индустриални площи в краткосрочен план ще зависят до голяма степен от това кой от двата процеса ще надделее.
Предвид оптимизацията на разходите, към която се стремят глобалните компании, България може да се окаже в добра позиция поради своята атрактивност като аутсорсингова дестинация.
От друга страна, правителствата на отделните страни членки на ЕС демонстрират ясно, че смятат да поддържат курс на икономическа политика на принципа „всеки за себе си“. Това може да доведе до ограничаване на процеса на свободна миграция на капитали и работни места, тъй като правителствата ще се стремят да успокоят икономическата болка от кризата в собствените си страни, сочи доклад на компанията.