IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какви модели използват банките за справяне с кризата на пазара на имоти?

Банките заемат по-твърда позиция спрямо нередовните длъжници с наближаването на момента на възстановяване на пазара на имоти

17:20 | 18.08.09 г.
Автор - снимка
Създател
Какви модели използват банките за справяне с кризата на пазара на имоти?

През предишните години банковото кредитиране за сектора на бизнес имотите достигна рекордно високи нива, като само във Великобритания то бе на стойност от над 175 млрд. паунда през юни 2007 г., когато инвестиционният пазар на имоти пое по пътя към своя крах.

С непреодолима инерция кредитирането продължи да се покачва и до март 2009 г. бе достигнало 244 млрд. паунда. Въпреки това стойностите на имотите спаднаха с 41% от юни 2007 г., с което се върнаха на нивата от март 1998 г. Между тези две дати експозицията на банковия сектор се бе повишила пет пъти, с което допринесе за най-големия бум в цените на бизнес имотите на Острова от 80-те години насам.

Проучване на BNP Paribas изследва как банките по света се справят с тази голяма експозиция към стойности на имотите, които на практика се сгромолясаха.

Според резултатите от анализа всички банки разглеждат всеки проблемен кредит като отделен случай и повечето от тях на този етап се стремят да не правят кредитите си предсрочно изискуеми, което би довело до принудителни продажби и фалити.

Факторите, въз основа на които те оценяват отделните длъжници, са тяхната способност да обслужват кредита, общата им финансова позиция и размера на експозицията.

Според проучването критичният фактор за възстановяване на пазара е възвръщането на доверието и възможността на банките да започнат да кредитират отново.

Мненията на участниците в проучването (проведено между март и април) обаче, могат да се променят много бързо. Пазарният сентимент подсказва, че кредиторите вече заемат по-твърдо отношение спрямо длъжниците си, особено предвид, че т. нар. „възстановяване“ на пазара вече наближава, се казва в доклада.

Някои смятат, че е все по-вероятно банките да започнат да изискват пресрочените кредити и да се възползват от възстановяването на стойностите на имотите, отколкото да оставят тази възможност на длъжниците.

Друг фактор, който ще има тежест върху такова решение, е ефектът от понижаващите се наеми и влошаването на ситуацията в сектора.

Отслабващият пазар на имоти води до либерализиране на условията за отдаване под наем и скъсяване на сроковете на споразуменията, което още повече утежнява сложния процес по оценка, който кредиторите трябва да предприемат.

Според проучването в своите оценки на отделните ситуации, свързани с всеки кредит, банките ще взимат предвид не само типа на бизнеса и компанията на длъжника, но и общата картина на съответния сектор, локацията и качеството на имота, които са определящи за „здравословното състояние“ на кредита и срока, за който стойността се очаква да бъде възстановена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:15 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още