IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде е тайната на България за руските туристи и купувачи на имоти?

Комбинация от редица фактори превърна отколешния интерес на руските туристи към почивка у нас в желание за покупка на имоти

11:24 | 02.07.09 г.
Къде е тайната на България за руските туристи и купувачи на имоти?

Още по времето на Съветския съюз България се радваше на интерес сред руските туристи. Днес обаче този интерес не се ограничава само с почивка – за руските купувачи на имоти в чужбина България се превърна в дестинация номер 1. Защо България е толкова популярна сред руснаците? 

На първо място, България предлага широки възможности за почивка на сравнително ниски цени. На второ, страната е близка по манталитет. На трето, както отбелязва известният руски артист Михаил Боярски, който вече притежава имот на българското Черноморие, България е близо, търси отговори руският портал за имоти в чужбина Prian.ru.

Възможности за туристите

За руснаците да организират почивка в България не е проблем. Почти всяка туристическа фирма в Русия предлага широк спектър от варианти. Винаги има огромен избор на дестинации в различни сезони и при отлично съотношение цена-качество, обясняват от портала.

От сайта изреждат различни възможности за почивка у нас, като разглеждат популярни летни и зимни курорти и включват и балнеологични курорти като Сандански, Хисаря, Велинград, Банкя и Кюстендил.

Като плюс се посочват безплатните визи за деца до 16 години. Възрастните плащат, но процедурата е проста, пише още в анализа.

Къде да се отседне?

Туристическият поток в България е огромен и в страната е добре развита хотелската мрежа. Възможно е да се намери всякакъв вариант на настаняване – от двузвезден хотел в Слънчев Бряг до лукс в Златни пясъци.

В частния сектор също има много варианти. Цените зависят от мястото, качеството и отдалечеността от брега. Апартамент в нискоетажен жилищен комплекс се отдава под наем за 140–230 евро на седмица, а наемът на вила е около 700–950 евро на седмица, според данните на сайта.

Фактор за покупката на имот в България е и желанието на руснаците да вложат парите си изгодно. Допреди година това беше много актуално – цените на имотите в страната растяха. Днес българските жилища не поскъпват, но експерти на пазара са уверени, че такива инвестиции продължават да са надеждни, отбелязват от портала.

Какво да се купи?

В края на 2008 г. пазарът в България стана пазар на купувачите. Според портала средно в страната за квадратен метър се искат 600 евро. Тези, които търсят печалба, залагат на апартаменти с площ 50–60 кв. м студиа – те по-лесно се препродават и отдават под наем. Естествено, руснаците купуват имоти основно покрай морето.

Самата процедура за покупка на жилище в България за руски граждани не е сложна. От документите им трябва само международен паспорт. Между купувача и продавача се сключват два договора – предварителен с авансово плащане и после основен. Всички данъци и разходи излизат на около 3,1% от стойността на имота.

Приятно допълнение към покупката на имот в България се явява възможността за руските граждани да получат многократна виза за 180 дни, която може да се продължи до 3 години.

Как да се избере добър имот? Нужно е да се види на място, да се избере надежден посредник, да се проучи подробно информацията за пазара на имоти и процедурата за покупка, съветват руските анализатори.

И все пак, с какво е толкова добра България? Морето не е толкова топло като на Малдивите. Цените на имотите са по-високи от Египет. Обслужването отстъпва на испанското. Родната дача до Москва е по-близо… Всички тези страни имат своите предимства поотделно.

Ако се съберат обаче всички фактори и се сметне средноаритметично, може лесно да се убедите – за руските туристи и купувачи на ваканционни имоти България още дълго ще е дестинация номер 1, прогнозира порталът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още