IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Каква част от исканата цена трябва да платим при покупката на имот?

Факторите, които могат да ни помогнат да достигнем до "реалната" цена на имота

11:44 | 16.06.09 г.
Автор - снимка
Създател
Каква част от исканата цена трябва да платим при покупката на имот?

Колко можем да очакваме да отбием от цената „предлага“ за имота, който сме избрали да закупим? Това е вечната дилема, пред която е изправен всеки потенциален купувач на имот.

Категоричен отговор е трудно да бъде даден, тъй като цената е фактор, който се влияе изключително много от редица обстоятелства. Той зависи от вида пазар, на който се прави покупката, ситуацията на пазара в момента, вида имот, личното и финансовото положение на продавача и купувача и много други.

Въпреки почти двугодишния спад на пазара на имоти в някои страни продавачите все още предлагат имотите на изумително високи цени.

Саймън Ламбърт, редактор в специализираното издание This is Money, е на мнение, че като общоприето правило може да се посочи отбивка от 10% от първоначалната цена на имота. Въпреки това той предупреждава, че много продавачи взимат за база цената, която ги удовлетворява най-много да постигнат, и след това върху нея добавят още 10% за формирането на цената, на която ще обявят имота. В този смисъл правилото за намаляване на цената от 10% все още оставя купувача с надценен имот.

Ламбърт дава за пример проучване върху пазара на имоти във Великобритания на Кралския институт на лицензираните оценители на имоти (RICS), според което сделките за покупко-продажба на имоти на Острова в момента се сключват средно на 11% под исканата цена.

Според проучването разминаването между цената „предлага“ и цената, на която реално се сключват сделки, намалява. То е най-малко в Шотландия, където имотите обикновено се продават на 97% от исканата цена в сравнение със 74% в северна Англия и 93% в Лондон.

За съжаление нещата никога не са толкова ясни и при процеса на достигане до „реалната“ цена трябва да се вземат предвид множество фактори, казва той. Според него купувачът трябва да е сигурен дори за неща като това дали брокерът, който работи по сделката, е прекалено алчен или отчаян да продаде и дали за продавача „чашата е наполовина пълна или празна“.

Неговият съвет към купувачите е да започнат преговорите с цена от 10% по-ниска от тази, която те смятат за справедлива цена за имота. Въпреки това предложената от тях цена трябва да бъде реалистична и да не обижда продавача. След първоначалното предложение купувачът може да започне да наддава с малки стъпки, като същевременно покаже на продавача, че е сериозен кандидат за имота.

От голяма полза може да бъдат и „елегантен“ тест за оптимизъм/песимизъм върху продавача, както и информация за това каква кола кара брокерът, добавя Ламбърт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още