Средните жилищни наеми в София са нараснали с около 4% от началото на юни до края на август, сочи доклад на компанията за маркетингови проучвания Industry Watch. Данните са базирани на цени „предлага“.
Цената на наема на кв. м остава най-висока за малките апартаменти в столицата, а тристайните апартаменти в престижните райони продължават да бъдат относително по-евтини за наемане, пресметнато като цена на кв. м.
Малките апартаменти са относително най-скъпи и за закупуване, въпреки че се регистрира повишен ръст и сред по-големите апартаменти, се казва в доклада.
„Маломерните апартаменти са предпочитани както в по-евтиния, така и в по-скъпия сегмент“, коментираха за Investor.bg от компанията.
Според доклада общият обем на жилищните кредити е запазил високите темпове на нарастване, отчетени през последните няколко месеца и е продължи да се увеличава средно с около 75% на годишна база през последните пет месеца, като за юли увеличението е от 79%.
Лихвите по деноминирани в левове жилищни кредити постепенно са се понижили – от 8,48% през май до 8,12% през юли. Рестриктивната парична политика както в България (повишаването на задължителните минимални резерви от БНБ), така и в еврозоната (трайното увеличаване на базисната лихва) оскъпява достъпа до финансиране на банките. Допълнителен натиск в тази посока напоследък оказва и намалялата ликвидност на глобалния междубанков пазар вследствие на ипотечната криза в САЩ, съобщават от компанията. Една от фундаменталните предпоставки за тази криза е меката парична политика, която Федералният резерв провеждаше, като през 2003 г. базисната лихва падна до 1%, смятат от Industry Watch. Това е позволило на хора с относително ниски доходи да натрупат значителна задлъжнялост.
Основно негативно последствие от глобалната ипотечна криза за България е оскъпяването на външното финансиране, което ще се отрази както на българските банки, така и вероятно на чужденци или емигранти, които купуват недвижима собственост тук, сочи докладът.