Голямата картина
В световен план инвестициите в бизнес имоти през 2024 г. са били на ниво от 70% спрямо средното 10-годишно равнище, а Великобритания, САЩ и Япония са водещите пазари, съобщи Кевин Търпин, регионален директор на отдела за капиталови пазари в ЦИЕ в Colliers International.
Инвеститорите се насочват основно към логистични имоти, следвани от жилищата, включително студентски жилища и домове за възрастни хора. В Европа през миналата година се е наблюдавало възраждане на хотелския сектор благодарение на нарастващото търсене на ваканции. То е издигнало сегмента до трето място сред най-предпочитаните класове имоти от инвеститорите, а Търпин го определи като „изгряваща звезда“ на европейския пазар.
Активите, които добавят стойност, и основните активи са били най-търсени от инвеститорите в имоти през миналата година, като те вече поглеждат по-смело и към дълговите пазари за набиране на средства след започналото понижение на лихвите от централните банки.
По-ниските лихви, понижаването на цената на дълга и нормализирането на инфлацията са факторите, които определят преобладаващо положителните нагласи сред инвеститорите в бизнес имоти в Европа. Негативно въздействие върху нагласите имат геополитическите развития, нивото на свободните площи в отделните сектори, високите оперативни и строителни разходи. Според Търпин конкуренцията за наличните материали между строителните компании и тези от областта на отбраната и енергетиката ще води до поскъпване на материалите и в следващите години.
Инвестициите в бизнес имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са нараснали с 40% през миналата година, а търговските площи са били доминиращ сектор благодарение на сделки на южноафрикански фондове за два търговски центъра в Полша на обща стойност 800 млн. евро. Това е голяма промяна спрямо предишните години, но като цяло интересът на инвеститорите към имоти в региона е равномерно разпределен между офиси, индустриални имоти и търговски площи, отбеляза Търпин.
Офис пазарът в ЦИЕ ще продължи да изостава и това ще кара все повече инвеститори да обмислят преустройството им в жилищни имоти. Тази тенденция вече се забелязва в Полша, коментира той.
Очакваното ново нарастване на пазаа на бизнес имоти в региона през тази година ще бъде подкрепено от ускоряването на икономическия растеж на страните. Colliers прогнозира, че всички страни от ЦИЕ ще постигнат по-голям растеж през тази година в сравнение с предходната въпреки нарасналото търговско напрежение в света и засилването на протекционистичните политики след връщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
Силен двигател на икономическия растеж в региона е ръстът на потреблението на домакинствата, което се увеличава от второто тримесечие на 2023 г. благодарение на ниската безработица, повишението на заплатите и забавянето на инфлацията, отбеляза Гжегож Силевич, мениджър икономически и пазарни анализи за ЦИЕ в Colliers. В същото време ръстът на промишленото производство, което е силно зависимо от външното търсене, ще остане ограничен поради слабостта на германската икономика. Очакванията на консултантската компания са икономиката на Германия да нарасне само с 0,3% през 2025 г., които няма да са достатъчни, за да компенсират спадовете от предишните две години.
преди 1 месец Празните офис площи са както следва :14 процента клас А 17 процента клас БВ сащ при подобно количество празни площи секторът е в колапс. Явно е че прането на пари в България е огромно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Въртят се едни пари просто и им е кисело да признаят че офисите вече не са това което бяха и трябва да се отпишат едни активи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Много ми е странно как на работодатели, чиито работници могат да работят 100% отдалечено им излиза сметката от 16 Е/м2 + оборудване, режийни, представителни разходи, допълнителни работници, които да обслужват самия офис и какво ли не... Ако съкратят тези разходи вероятно могат да увеличат персонала с 10% или просто тези разходи да са им печалба, което е абсурдно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар