Намесата на държавата на пазара на имоти, особено в цените на наемите, все още е валидна тема за голяма част от Западна Европа, но не е така в източните части на Европейския съюз (ЕС). От Полша на изток теми като контролиране на наемите от държавата не съществуват. На Запад има закони, които регулират нивата на наемите, в Германия и Франция например. Това коментира Георги Киров, партньор в Colliers International, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
Събеседникът посочи, че през последните години се наблюдава постоянно поскъпване на имотите в Европа и дори кризи за жилища в някои държави. Поредната гореща точка е Испания, където избухнаха протести, насочени срещу наемите. По думите на Киров събитията в Испания са до голяма степен политически, тъй като хората смятат, че в наложените през 2023 г. ограничения на цените на наемите има големи пропуски.
„Финансовата достъпност на жилищата в Западна Европа се влошава. Значително по-недостъпно е да се притежава имот там, отколкото у нас що се отнася до доход на домакинство спрямо покупна цена на имота. Именно този тренд допринася и за развитието на пазар за отдаване под наем – нещо, което тепърва се развива при нас“, коментира той.
„Ако и у нас жилищата бяха недостъпни, щяхме да приличаме повече на Западна Европа и хората щяха да са принудени в по-голяма степен да търсят излизане под наем. Засега това не се случва и финансовата достъпност на имотите е доста по-голяма“, допълни Киров.
В цяла Европа се наблюдава сложна картина на имотния пазар от пандемията насам. Пандемията и работата от вкъщи повиши търсенето за жилищни имоти, но периодът на високи лихви направи покупките по-трудни.
"На практика това задържа покупките на нови имоти в много държави, което пък ограничава търсенето и натиска надолу цените. По наши наблюдения има различно развитие на цените. Като цяло, цените на жилищните имоти са доста по-стабилни през последните пет години от тези на бизнес имотите", добавя той.
От началото на миналата година и последвалото понижаване на лихвите има по-голямо търсене, което доведе до слабо поскъпване на имотите, каза Киров. Има завишено търсене от хора, които не са постоянни резиденти в държавите - дали с цел инвестиция, или за сезонно работещи, добави гостът.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria .
преди 1 месец Дори в Париж е по евтино.Средна цена на м2 е 8500 евро. Или за апартамент от 60 м2 цената е 510 к евроСредна заплата в Париж е 51 600 евро.Трябват 10 годишни брутни заплати срещу 11.6 годишни заплати за София. Така че спрете да говорите *** пости както и за липсата на имоти за продажба това са пълни *** по сти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец В Хюстън средната заплата е 49 000 евро.Средна цена на имот е 312 000 евроИли 6.3 годишни заплати да се изплати.Средната цена на имот в Монреал е 275 000 евро.Средната заплата в Монреал е 48000 евеоИзплащаш имот в Монреал за 5.7 годишни заплати.Средната цена на коптор в София е 216000 евро. Средната заплата в София е 19000 евро.Тоест изплащаш имот за 11.6 годишни заплати отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец През 2025 г. средната цена на квадратен метър за апартамент във Виена се оценява на около 6500 евро . Или апартамент от 60 м2 струва около 390 к евроСредната заплата във Виена е 56 980 евро годишноИли за да се изплати един среден имот във Виена са необходими 6.8 годишни заплати отговор Сигнализирай за неуместен коментар