Три години след началото на войната в Украйна най-богатите хора в Русия все повече връщат парите си у дома, подхранвайки малко очакван ръст на пазара на луксозни имоти в Москва, пише Bloomberg.
Поради малкото възможности да харчат парите си в чужбина, тъй като международните санкции принуждават банките да предприемат ограничения, много руснаци връщат парите си в родината и ги съхраняват в местни имоти. Други използват имотите като убежище срещу инфлацията, която се ускори след нашествието в Украйна, принуждавайки централната банка да повиши лихвите до рекордни върхове.
„Хватката върху хората с руско гражданство по света се затяга“, казва Екатерина Румянцева, основател на агенцията за луксозни имоти в Москва „Калинка Екосистем“. „Сега всички разбират, че най-безопасното място да държат капитала си е собствената им страна“, допълва тя.
Притокът на средства помага на Москва да избегне забавянето на другите имотни пазари – от Лондон до Хонконг. Продажбите на луксозни апартаменти на цени над 1,95 млн. рубли (19 813 долара) на квадратен метър са се увеличили в Москва с почти 40% миналата година, сочат данни на NF Group, предишното звено на консултантската компания Knight Frank в Русия. А цените са се повишили с 21%, с което руската столица се е озовала в същия ценови диапазон като в Париж и Лондон.
Редица проекти за луксозни жилища и вили изникват в Москва и показват неравномерната икономика на Русия с продължаването на войната. Разходите на правителството, свързани с нашествието, стимулират растежа, но също и инфлацията и по-високите лихви. Същевременно разширяването на санкциите задушава възможността на руснаците да инвестират в чужбина, принуждавайки ги да връщат парите си в родината и да търсят убежище в границите на собствената си страна.
И макар че през последните години броят на руснаците с голямо нетно богатство се увеличи, новата динамика тласка цените на някои луксозни имоти до умопомрачителни нива, виждани по-често в Дубай или Лондон.
Да вземем за пример жилище с площ от 1160 кв. м в стил ар нуво в проекта Levenson, построен в началото на 20-и век от известния архитект Фьодор Шехтел и намиращо се в ремонтирано имение в историческото сърце на Москва. Проектът включва двайсет апартамента и се изгражда от компанията „Веспер“, една от най-големите строителни компании за луксозни имоти в Москва. Жилището се намира близо до Патриаршеските езера, където семейството на Лев Толстой карало кънки през зимата, и беше сред най-скъпите имоти, продадени миналата година, на цена от около 3,8 млрд. рубли (38,1 млн. долара), по данни на „Калинка“.
Много от строящите се проекти за луксозни имоти се намират в централните райони близо до най-големите туристически атракции в града и включват големи паркове.
Жилищна сграда в Москва. С 20 хил. долара на квадратен метър цените на луксозните жилища в руската столица вече са сходни с тези в Париж и Лондон. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
„Строителните компании започнаха да предлагат по-често изключително скъпи имоти в елитни сгради. Наблюдаваме голямо търсене на скъпи жилища с добри гледки“, коментира Дмитрий Халин, управляващ партньор в компанията „Интермарк Интаун Сейлс“, която преди това работеше в Русия под бранда Savills.
Проектът „Камиший“ в скъпото предградие „Жуковка“, в западните покрайнини на Москва, е емблематичен нов проект в процес на изграждане. Той включва 11 двуетажни вили с прозорци от пода до тавана и минималистичен интериор, заобиколени от градини и граничещи с река Москва. Цените започват от 25 млн. долара и достигат 45 млн. долара. Пет от вилите вече са продадени. Архитектът е Юрий Григориян от компанията „Меганом“, която проектира „кльощавия“ небостъргач на Пето авеню в Ню Йорк.
Макар че трудно могат да бъдат открити подробности за купувачите, които се стичат на пазара, „Калинка“ отбелязва, че повечето са на възраст между 40 и 50 години. Те обичайно са собственици на големи промишлени компании или топ ръководители, но сред клиентите са също хора от IT сферата, шоубизнеса и спорта.
На фона на несигурната икономическа среда заради войната те виждат имотите като убежище от колебанията в местните активи, включително рублата. Макар че ключовата лихва на Руската централна банка от 21% предлага привлекателни лихви по депозитите, местната валута изгуби 25% от стойността си миналата година.
Хората възприемат „балансиран подход към диверсификацията на активите си“, коментира Андрей Соловьов, партньор в NF Group.
Динамиката на имотния пазар в Москва е в контраст с други големи градове в света, които традиционно са популярни сред руската диаспора. Лондон, например, си спечели прозвището Лондонград, след като привлече жители като Роман Абрамович и Михаил Фридман. Пазарът на луксозни имоти в британската столица беше вял през 2024 г. и според прогнозите ще отбележи спад тази година.
Богатите руснаци не обръщат напълно гръб на имотите в чужбина, като индонезийският остров Бали и Тайланд отчитат най-голямото търсене. Но те бързо отстъпват сред големите групи чуждестранни купувачи на имоти на места като Дубай. Това е значително развитие предвид факта, че градът беше магнит за мнозина след нашествието. Притежателите на руски паспорти са отстъпили до девето място миналата година в топ десет на най-големите групи чуждестранни купувачи на имоти там, след като бяха на първо място през 2022 г., сочат данни на местната агенция за недвижими имоти Betterhomes. Това се случва в момент, когато градът отчита огромен приток на глобално богатство.
Като цяло търсенето сред богатите руснаци на имоти в чужбина е намаляло с 24% миналата година спрямо 2023 г., показват данните на „Интермарк“.
Обратно в Москва високите лихви и нарастващите строителни разходи може да охладят темпа на предлагането на луксозни имоти тази година. Строителните компании може да бъдат принудени да трупат терени, вместо да започват нови проекти, счита Соловьов.
Но в други части на страната също изникват нови строителни проекти, които се възползват от притока на средства.
Черноморският курорт Сочи, който беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2014 г., е сред най-популярните локации за богати руснаци, които искат да купят имот. Сред по-скорошните луксозни проекти там е „Мантера Сийвю Резидънс“, комплекс на площ от шест хектара, който включва хотел, жилища и множество удобства – от сауни до снежна стая.
преди 2 месеца От самолет си личи че статията е писана в някой бункер! Идвали си богатите руснаци , да си влагат парите в рубли ли ?И зашо цените са дадени в долари а не в рубли или юани ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Лондон ?! ******* и клоZета! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Тези не фалираха ли от 100500-те санкции наложени справедливо от прогресивния свят? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар