IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американци обмислят варианти за емиграция след победата на Тръмп

Португалия, Гърция и Испания привличат най-много запитвания от кандидатите за "златна виза"

07:44 | 27.11.24 г.
Посетители на плажа в Палма де Майорка. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg
Посетители на плажа в Палма де Майорка. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Едни от най-разделящите обществото избори в съвременната история на САЩ карат някои американци да обмислят преместване в чужбина, пише Bloomberg.

Интересът към т. нар. „златни визи“, които предоставят права за местожителство чрез покупки на недвижими имоти или други инвестиции, е нараснал значително след победата на Доналд Тръмп по-рано този месец, съобщават консултантски компании в индустрията.

Въпреки критиките през последно време от някои правителства и Европейския съюз (ЕС) програмите все още са налични в редица страни членки на съюза и остават предпочитана стратегия сред заможните американци и гражданите на други страни с ликвидни средства и гъвкавост да напуснат родината си.

„Много хора правят план за преместване, ако се наложи“, казва Пол Уилямс, главен изпълнителен директор на консултантската компания в областта на визите La Vida Golden Visas, който отбелязва, че трафикът на сайта му е нараснал 23 пъти ден след изборите на фона на „приливна вълна“ на интерес от американците.

Нарастващ интерес

Консултантската компания в областта на имиграцията Henley & Partners съобщи, че е получила четири пъти повече запитвания от американци в седмицата след изборите спрямо седмица преди тях и една четвърт повече заявления от началото на годината спрямо същия период на миналата година. Мурат Чоскун, управляващ партньор в компанията Get Golden Visa, съобщава за деветкратно увеличение на ежедневния трафик на сайта му в дните след изборите.

Макар че измерването на това колко от тези запитвания действително водят до премествания е повече изкуство, отколкото наука, „златните визи“ стават все по-популярни сред американците през последните години. Стимулирани от пандемията и нарастващите разходи за живот, заможните хора търсят по-спокоен начин на живот, варианти за работа от разстояние и възможности извън САЩ, като се възползват от бързия достъп до местожителство и гражданство в Европа. Португалия, Гърция и Испания привличат най-много запитвания, казва Чоскун.

Но получаването на „златна виза“ става по-трудно. Редица европейски страни затегнаха правилата през миналата година поради притеснения, че притокът на хора допринася за ръста на цените на жилищата. Някои направиха визите по-скъпи. ЕС също оказа натиск върху страните да ограничат програмите, тъй като те дават на богати хора прекалено лесен път към гражданство на страна членка на съюза.

Bloomberg обобщава някои от правилата и промените в най-популярните дестинации в ЕС:

Португалия

Португалия повиши цената на достъпа до програмата си на 500 хил. евро спрямо 350 хил. евро през 2022 г. И вариантът за инвестиция в имот беше отменен миналия октомври, като сега за получаване на „златна виза“ са необходими инвестиции във фондове за рисков капитал или създаване на работни места.

Кандидатите трябва също така да почакат поради натрупаните над 400 хил. заявления за виза в страната. За да ускорят процеса, много от тях предприемат съдебни действия срещу имиграционната служба на Португалия.

Жилищни сгради, гледани от терасата на ресторант в Лисабон. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg Жилищни сгради, гледани от терасата на ресторант в Лисабон. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg

Но правителството прие правило по-рано тази година, което позволява на хората достъп до гражданство пет години след датата на първоначалното им заявление за „златна виза“ вместо когато получат в крайна сметка картите си за местожителство, успокоявайки притесненията на кандидатите, които чакат с месеци.

Испания, Гърция и Италия

В Испания сегашният вариант за получаване на виза чрез инвестиция от 500 хил. евро в недвижим имот е обект на обсъждания. Парламентът одобри законопроект за отмяна на програмата, но той все още не е приет от Сената.

Гърция повиши минималния праг на изискваната инвестиция в недвижим имот от септември тази година, като от 250 хил. евро той вече е 400 хил. евро в селските райони и 800 хил. евро в големите градове и някои популярни острови. Инвеститорите имат право да купят само един имот въз основа на програмата и той не може да бъде използван за краткосрочно отдаване под наем.

Гледка към жилищни сгради от Акропола в Атина. Снимка: Ioana Epure/Bloomberg Гледка към жилищни сгради от Акропола в Атина. Снимка: Ioana Epure/Bloomberg

Мерките бяха предприети на фона на нарастващи притеснения за цените на жилищата в страната. Само в Атина наемите са нараснали с 23% през 2023 г. Въпреки това мнозина казват, че укротяването на „златните визи“ няма да спре ширещата се инфлация при жилищата, която се дължи повече на системен недостиг на предлагане.

В Италия е нужна инвестиция от 250 хил. евро в местни стартъпи за получаване на местожителство, въпреки че гражданството е по-трудно за придобиване.

Карибските страни

ЕС подложи на натиск някои карибски страни, които предоставят гражданство, осигуряващо достъп до съюза. В отговор четири от тези страни повишиха цените на програмите си през юни, като изискват инвестиция от минимум 200 хил. долара за получаване на паспортите им. Антигуа и Барбадос въведоха минимална инвестиция в имот от 300 хил. долара, а инвеститорите на Сейнт Китс и Невис могат да вложат 250 хил. долара във фонд, да купят акции в одобрен от правителството имотен проект за най-малко 325 хил. долара или да придобият жилище на цена от минимум 600 хил. долара.

Но въпреки добавените ограничения търсенето от американците остава високо.

Нури Кац, основател на базираната в Канада консултантска компания в областта на имиграцията Apex Capital Partners, казва, че нарасналите разходи не са подкопали търсенето. „Карибските страни вече се конкурират с Европа за по-богатите клиенти. Това е положението“, отбелязва той.

През октомври Съдът на ЕС счете, че Малта е била неправилно критикувана от Европейската комисия (ЕК) през 2022 г., когато тя заяви, че страната е предоставяла „златни визи“ с прекалена снизходителност.

Мнението на съда може да насърчи редица страни членки на ЕС, които спряха издаването на „златните визи“ след натиск от ЕС, да възобновят програмите си, включително Черна гора и Албания, считат консултанти.

„Оптимист съм за бъдещето на „златните визи“, казва Уилямс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:14 | 27.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още