IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За Великобритания дървените къщи вече не са само в детските приказки

Страната се нуждае от повече жилища с дървена конструкция, за да изпълни въглеродните си цели

13:05 | 01.12.24 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В класическата детска приказка „Трите прасенца“ къщичката на прасенцето, което я построило от клонки, била издухана от големия лош вълк и то трябвало да тича на сигурно място в по-здравата тухлена къща на брат си. Но това, което приказката за строителните стандарти пропуска, е въглеродният отпечатък на по-мъдрото прасе, пише Матю Брукър за Bloomberg.

Английският произход на „Трите прасенца“ може би не е съвпадение. Той отразява вкорененото историческо предпочитание към тухлени или каменни сгради, което е необичайно в много развити страни. Дървесината е доминиращият материал за жилищно строителство в страни от Скандинавския полуостров до САЩ и Япония. Дори в Шотландия, която има повече гори от южния си английски съсед, 92% от новопостроените домове са били с дървена конструкция през 2019 г. В Англия такива са били само 9% от жилищата.

Но благодарение на климатичната криза настъпва промяна. Големи строителни компании разширяват използването на дървесина в отговор на целите за въглеродна неутралност. Около 25% от емисиите на парникови газове във Великобритания идват от създадени от човека структури („застроената среда“ според архитектурния жаргон) и използването на повече дървесина е един от най-добрите начини за намаляването им, показва пътна карта за дървесината, публикувана от предишното правителство миналия декември. Поглъщането на въглерод е с около 50% по-високо в домовете с дървена структура от тези със зидана конструкция, цифрата може да бъде с 400% по-висока за по-големите сгради, които използват инженерен дървен материал като кръстосано ламиниран дървен материал.

Промяната към дървени жилища е добре дошла и по други причини. Стремежът на Великобритания да увеличи употребата на дървени сглобки в усилията за насърчаване на съвременни методи за строителство. Това изглежда е от изключително значение за решаването на жилищната криза. Лейбъристкото правителство на Киър Стармър цели да строи 370 хил. нови жилища на година, за да отговори на недостига, произтичащ от десетилетия на недостатъчно строителство, значително по-висок брой от постигания през последните 40 години. Но страната трябва да се справя с намаляваща и остаряваща работна сила в строителството с ниска производителност.

Модерни методи като предварително произведени в завод модули или компоненти като панели и сглобяването им на място може да помогнат, използвайки модела за производство за увеличаване на ефективността, която спестява труд, ускорява времето за строителство и намалява изгубените дни заради студено време (то често е фактор във Великобритания). Но начинанието има смесени резултати. Редица производители на модулни жилища фалираха. TopHat Industries, подкрепена от Goldman Sachs, стана миналия месец поредната компания, която заяви, че постепенно ще прекрати модулните си дейности.

Изглежда, че британците просто не искат да живеят в предварително произведени домове, които все още са гледани с недобро око заради опита с евтините временни жилища, издигнати след войната. Всички най-известни случаи на рухнали сгради са сред производители на модулни жилища – триизмерни кутии, снабдени с кухни и спални, които след това се пренасят с камиони и се издигат на строителни площадки. Едно от предизвикателствата пред този модел е, че той изисква голяма първоначална инвестиция в заводи, която може да достигне стотици милиони долари. След това те се нуждаят от стабилни поръчки. Последната вълна от модулни стартъпи съвпадна с „невероятно труден“ период, когато много конвенционални строителни компании също фалираха, казва Джонатан Пинкси, преподавател по устойчив бизнес в King's College London.

Предимството на дървената конструкция е, че може да бъде произвеждана в по-малък мащаб. Той показва, че има друг, по-органичен път към модернизиране на строителната промишленост. В завод близо до Оксфорд, който посетих миналата седмица, няколко работници произвеждаха панели от скандинавска дървесина. Компанията  Greencore Homes се разраства, след като получила допълнителна инвестиция от 30 млн. паунда (38 млн. долара) от компанията за управление на активи M&G Plc по-рано тази година. Тя си поставя за цел да построи 10 хил. жилища до 2035 г. Добавянето на още едно производствено хале ще струва само 1 млн. паунда, казва главният изпълнителен директор Джон Ди Стефано.

„Изграждането на цялото жилище в завод е наистина трудно. Панелните системи са много по-добър начин за въвеждане на съвременни методи на строителство в случващото се на място“, допълва той.

Greencore, която се намира в Бичестър, изгражда жилища по стандарта „пасивна къща“, концепция за енергийна ефективност с германски произход. Херметическа структура, троен стъклопакет, механични вентилационни системи и термопомпи поддържат постоянна вътрешна температура през годината, като намаляват потреблението на енергия с 80%. Този фактор може да натежи повече сред купувачите на жилища в бъдеще предвид ръста на сметките за енергия във Великобритания. Строителството на жилищата на Greencore е малко по-скъпо отчасти поради характеристики като фотоволтаични панели, но компанията не се стреми да продава с премия, казва Ди Стефано.

Той също така е оптимист относно перспективата за засилване на конкуренцията от компаниите за жилищно строителство, разчитащи на обема, които приветстват разрастването на нисковъглеродния жилищен сектор. Barratt Redrow, Bellway и Taylor Wimpey са сред големите строителни компании, които инвестират в заводи и увеличават производството си на домове с дървена структура. Bellway и Taylor Wimpey си поставяха за цел 30% от жилищата им да бъдат с дървена конструкция до 2023, Barratt си постави същата цел за 2025 г.

Очаквайте да видите много повече дървени къщи в Англия в бъдеще. Те може да помогнат за спасяването на планетата. А за децата, смутени от приказките за лека нощ, къщите няма да имат комини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 01.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
aldy
преди 1 месец
Робуване на една химера. Няма никаква въглеродна следа. Протоколът от Киото не почива на никаква научна база и това вече се признава открито. Какво значи пълното ликвидиране на "въглеродна следа"? Нали човеците са изградени от белтък, а той да не би да е на силициева основа? Значи се планира редуциране и на тази въглеродна следа? А растенията да свикват без никакъв СО2, щото бил много опасен. Като кислорода, примерно. Пълен дурдом.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още