Присъединяването на България към еврозоната се очаква да засили покупките на имоти от чужденци. В София, Варна, Пловдив и Бургас винаги е имало интерес от чуждестранни инвеститори, но след влизането в еврозоната ще отпадне валутният риск и това ще ги активизира допълнително. Това заяви Георги Грунов, мениджър „Продажби“ в агенция „Имоти Премиер“, в предаването „ИмоТиТе“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Чуждестранните купувачи са привлечени в България не от цените на имотите, а основно от умерения климат, средата на живот и ниските данъци. Повечето търсят апартаменти в страната ни, за да живеят тук. Само малка част се интересуват от бърза капиталова печалба при ръст на цените, коментира Грунов.
„Напоследък забелязвам засилена активност на купувачи от Германия. Те търсят уютни и просторни жилища, а ако имотът е във Варна, много държат да има гледка към морето. Искат домове, в които да живеят дълго време, а не просто имоти, които да купят и отдават под наем“, каза Грунов.
Той посочи, че през 2024 г. на жилищния пазар в България са продължили основните тенденции от миналата година. Всички параметри са нагоре – и цени, и брой сделки, но не с такива темпове като през 2023 г.
Традиционно краят на годината е най-активният период на жилищния пазар. Тази година не прави изключение - хората бързат да приключат с намирането на жилище и нашите данни показват, че ни очаква рекордно четвърто тримесечие, коментира Георги Грунов.
Грунов посочи, че напоследък има леко забавяне в ръста на жилищните цени, което е породено от несигурността покрай еврозоната. За много българи това е свързано с редица неизвестности, въпреки че има достатъчно примери от други държави, приели еврото. От друга страна точно тази несигурност кара определена група клиенти да бъдат по-активни, добави събеседникът.
Основните купувачи на жилища в България са на възраст между 30 и 45 г. Напоследък се оформя и нова група – на възраст между 23 и 26 г., които купуват предимно с банков кредит. Допреди две-три години такива млади клиенти почти отсъстваха от пазара. Тези хора са стимулирани и от ръста на възнагражденията в последните години, каза Грунов. Ако нямат спестявания, младите купувачи са подпомагани от родителите или теглят допълнителен потребителски кредит (ако доходите им го позволяват).
За 2025 г. Георги Грунов очаква устойчив пазар на имоти в България, като засега няма предпоставки за резки промени.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости в предаването „ИмоТиТе“ може да гледате тук.
преди 1 месец Това са глупости!И сега чужденци могат да закупят имот в България! Земята под имота, ако е на отделен нотариален акт може да бъде закупена от бг фирма която чужденеца може да регистрира тук. Така че това са отново брокерски партенки.Капитал от 19.11.24: "Ефектът от влизането в еврозоната при цените изглежда изконсумиран авансово. Бъдещето е неясно - зависи от икономиката и множество външни фактори." отговор Сигнализирай за неуместен коментар