IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тъмните облаци над имотния пазар в Германия надвисват и над банковия сектор

Банките се притесняват, че предстои скок на броя на необслужваните ипотечни кредити

11:42 | 21.09.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Тъмните облаци, които са надвиснали над пазара на недвижими имоти в Германия, се сгъстяват и върху банковия сектор в страната, пише DPA. 

Необслужвани ипотечни кредити

Редица германски банки се опасяват, че ще бъдат изправени пред скок на броя на необслужваните ипотечни кредити, които са обезпечени с недвижими имоти, сочат данните от ново проучване. 
 
Консултантската и одиторска компания Deloitte е анкетирала 100 висши мениджъри и представители на управителните съвети на банки в Германия. 78% от участниците в проучването са посочили, че очакват тяхната финансова институция да се сблъска с нарастване на необслужваните ипотечни кредити през идните 18 месеца. Това информира влиятелният германски икономически ежедневник Handelsblatt, който е получил предварителен достъп до данните от проучването на Deloitte. Само 19 на сто от банковите шефове не очакват ситуацията около лошите ипотечни кредити да се влоши. 

Нещо повече, една четвърт от участниците в допитването на Deloitte прогнозират "значително" и дори "твърде значително" нарастване на броя на необслужваните ипотечни кредити в Германия. 

"Това е лош знак за състоянието на самите кредитни институции",  отбелязва Кристоф Рьосле, партньор в Deloitte и съавтор на проучването.

Кредитите, отпуснати за строеж или придобиване на недвижими имоти, съставляват най-голяма част от кредитните портфейли на банките, посочват експерти.

Германският финансов регулатор BaFin предупреди по-рано този месец за трудностите, пред които са изправени банките в страната заради кризата в сектора на недвижимите имоти. 

Някои от необслужваните ипотечни кредити, отпуснати за имоти с търговско предназначение, може да застрашат стабилността на дадена финансова институция, ако тя е инвестирала в рискови проекти. Това отбелязва германският финансов регулатор в своя доклад "Рисковете през 2024 г. на фокус".

Банките се подготвят

На този фон редица германски банкови компании значително са увеличили средствата, които отделят за покриване на евентуалните рискови кредити, отпуснати за инвестиции в недвижими имоти.

Сред тях са Aareal Bank и Deutsche Pfandbriefbank, специализирани във финансирането на инвестиции в недвижими имоти с търговско предназначение, посочва Handelsblatt.

Германската Федерална асоциация за закупуване и обслужване на кредити (BKS) очаква необслужваните кредити, отпуснати за инвестиции в недвижими имоти с търговско предназначение, да достигнат 3,6 на сто от всички заеми до края на 2024 година. Прогнозата за края на 2025 г. е, че делът им ще нарасне до 3,7%.

"На този фон много банки все по-често обмислят дали да не продадат тези свои вземания", посочва Кристоф Рьосле от Deloitte.

Много германски банки вече са се отказали изцяло или частично от финансирането на проекти в сектора на недвижимите имоти. Това сочат данните от проучване, проведено от Международното бизнес училище за недвижими имоти към Университета в Регенсбург. То се основава на данни, предоставени от редица големи кредитни институции, сред които LBBW, Deutsche Pfandbriefbank и BayernLB.

Криза на имотния пазар

През 2023 г. 12 332 ипотекирани къщи, апартаменти и парцели са били обявени за публична продан в Германия, по данни на специализирания онлайн портал Argetra. Тяхната стойност (3,87 млрд. евро) е с 15% по-висока от тази на недвижимите имоти, изнесени на публична продан през 2022 г.

Цените на недвижимите имоти с търговско предназначение в Германия намаляват от средата на 2022 г. насам заради повишените лихвени проценти по кредитите и по-високите разходи за строителство. 

Търсенето на офиси отслабва на фона на тенденцията много компании да позволяват на служителите си да работят изцяло или частично от вкъщи. Намалява и интересът към търговските обекти, тъй като онлайн търговията придобива все по-голяма популярност.

"Секторът на недвижими имоти с търговско предназначение не е достатъчно голям, за да създаде системен риск за кредитните институции, но може да предизвика шокови вълни във финансовата система. Това може да засегне в по-голяма степен финансовите компании - от инвестиционните фондове до застрахователните фирми, известни с обобщаващото название "банки в сянка", се казва в доклада на Европейската централна банка "Преглед на финансовата стабилност", представен по-рано и цитиран от Ройтерс.

На този фон новите разрешителни за строеж на жилищни имоти в Германия продължават да намаляват.

През юни 2024 г. са издадени 17 600 разрешителни за строеж на апартаменти. Това представлява спад с 19% в сравнение с юни 2023 г. и се равнява на 4300 разрешителни по-малко, посочва сайтът на федералната статистическа служба Destatis.

В сравнение с юни 2022 г. спадът през тази година е с 42,1 на сто, което се равнява на 12 800 разрешителни за строеж по-малко. 

Едва 106 700 нови апартамента са одобрени за строеж в Германия през първото полугодие на годината. Тези разрешителни за строеж са с 21,1% по-малко спрямо първите шест месеца на 2023 година.

Целта на германското правителство за 400 хил. нови апартамента годишно няма как да бъде постигната в обозримо бъдеще, отбелязват анализатори на пазара. 

Много хора в Германия вече не могат да си позволят да притежават собствен дом. За големите инвеститори вложенията в жилищни сгради не са печеливши, а тези с търговско предназначение им носят все по-големи загуби.

/БТА/

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 21.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 29 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 5 дни
До: Planet....Вижте обаче кой го казва: ...."прогнозира в предаването (О)позиция експертът Цветелин Иванов от компания за недвижими имоти."Вуй, казвал съм ти милиони пъти че брокерите, строителите и най вече продавачите сте в конфликт на интереси когато говорите за имотния пазар. Цените на жилищата по ЦЯЛ СВЯТ ПАДАТ в момента. И в България ще паднат както винаги с закъснение от няколко месеца до година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 21
Planet
преди 5 дни
https://***.segabg.com/category-video/idnite-5-godini-zhilishtata-shte-poskupnat-30 Идните 5 години жилищата ще поскъпнат с 30% -вижте какво казват "експертите"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 56 rate down comment 3
Az_Kocho
преди 5 дни
Няма страшно, в България банките са ликвидни, дават се кредити даже насила дори да не искате ви облъчват да вземете. Правителството тегли кредит като за последно. Цените на имотите се покачват с по 15 процента на вечер. Всичко живо е по екскурзии и екзотични почивки. Търкалят се коли за по 100 к евро. Всяка втора мома вече е със силикон за рожденият и ден! Въпросът е до кога ще е така. Видно е че германците ни дишат праха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още