IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как влизането в еврозоната ще промени имотния пазар в България?

С приемането на еврото България може да стане по-атрактивна за покупка на имот, твърдят експерти

19:33 | 19.02.24 г. 7
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Със сигурност влизането в еврозоната на страните от Източна Европа повлиява добре пазара на недвижима собственост. Българският имотен пазар е добре подготвен за влизане в еврозоната и приемането на еврото би стимулирало търсенето заради очакван засилен интерес на чуждестранни инвеститори към имотния пазар. Възможно е да има лек ръст в цените на имотите, последван от по-сериозен спад. Цените на жилищата биха имали известна конвергенция към цените в други държави от общността и леко поскъпване, но не толкова много, колкото се очаква при бизнес имотите.

Това са част от коментарите на експерти пред Bloomberg TV Bulgaria, които споделят какви ще са ефектите от влизането на България в еврозоната върху имотния пазар предвид опита на другите източноевропейски държави след приемането на еврото.

Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties

„Българският имотен пазар е доста добре подготвен за влизане в еврозоната. Тук от 20 години цените се обявяват в евро, вписват се включително в нотариален акт в евро и има възможност за разплащане в евро при желание на страните. Чисто технически аз не очаквам да има някакви сътресения, по-важното тук е може би какви ефекти ще настъпят по отношение на търсенето и предлагането. Например с оглед на чуждестранния интерес вече забелязваме, че има известно повишение от страна на инвеститори, чуждестранни купувачи. Интерес, който в последните години беше намалял, сега може би ще се завърне и ще станем по-атрактивни при покупка на имот и за физически лица, и за инвеститори, и фондове. Това може би ще даде един добър тласък на търсенето и ключовият въпрос тук ще бъде как ще се отрази това върху лихвите по ипотечните кредити и върху лихвите по депозитите. Тук може би банковият сектор много по-добре ще може да обясни как ще се изчисляват лихвите на новоотпуснатите кредити, когато влезем в еврозоната, тъй като в момента те са по една формула, която всяка банка определя и тя включва лихвите по депозитите в много от случаите. За мен ключово ще бъде как ще се отрази това върху лихвите по депозитите, тъй като именно нулевите лихви стимулират хората да инвестират в имоти, съответно държат ниски лихвите по кредитите и стимулират търсенето като цяло в страната.“

Антон Илиев, съосновател на агенция "КА5 имоти"

„След като влезем в еврозоната, по всяка вероятност ще има един момент на изчакване от всички страни - и от страна на хората, които планират покупка, и от страна на хората, които планират продажба. Вероятно от страна на хората, които планират продажба, може би за всички останали ще бъде изненада, че те също биха изчакали. Но ние вече наблюдаваме този тренд и от пазара са се изтеглили голяма част от продавачите, като причината за изтеглянето им е, че по-голяма част от продажбите са с цел пренасочване на инвестицията към по-малки имоти, а тъй като те са кът на пазара продавачите нямат избор и са изтеглили имотите си от продажба и това създава дефицит на вторичния пазар. Предполагам първоначално ще има едно изчакване, а в последствия е трудно да се прогнозира, но е възможно да има лек ръст, последван от по-сериозен спад на цените в рамките на 20%.“ 

Георги Киров, партньор в Colliers International

„В жилищния сегмент приемането на еврото би имало ефект, но не толкова голям, тъй като този сегмент от много години се ценообразува в евро, себестойността е в евро, кредитите се вземат в евро, лихвите в момента са едни от най-ниските, тъй като банките ни разполагат с много депозити и това е един от най-добрите им продукти. Жилищата може би биха имали някаква конвергенция към други държави и леко поскъпване, но не толкова много, колко очакваме при бизнес имотите. Там ситуацията би могла да бъде по-различна от тази гледна точка, че приемането на еврото всъщност намалява риска ни като пазар, което логично би афектирало цената на капитала, тоест би станал по евтин. Второ, биха се появили повече институционални инвеститори, което е добра новина за нашия пазар. Също много важен момент е срочността на договорите за кредит, които доскоро бяха 10-12 г. - едни от най-ниските. С приемането на еврото и по-ниският риск може да станат доста по-дълги, което намалява тежестта на финансирането на година и респективно позволява правенето на транзакции на малко по-високи цени. Освен това бих добавил два-три ефекта, които са чисто макроикономически, които всъщност биха прелели в недвижимостта. Приемането на еврото би намалило дела на сивата икономика, би довело повече туристи в България, тъй като все пак има туристи, които не разграничават фиксирания лев към еврото и би намалило системния риск, тъй като се очаква в крайна сметка банковият надзор да бъде споделен между ЕЦБ и БНБ, което на практика намалява системния риск.“

Добромир Ганев, бивш председател на УС на НСНИ

„Със сигурност влизането в еврозоната на страните от Източна Европа повлиява добре пазара на недвижима собственост, включително жилищна собственост, но също и търговски и офисни площи. Това, което може да споделим за Хърватия, е че след приемането на страната в еврозоната и в Шенген, цените се увеличиха с 13% в рамките на първото шестмесечие, същото нещо се случва и със Словакия, Словения, Естония и Латвия по-рано в годините. Със сигурност това не може да се разглежда като съвсем изолиран факт, тоест изключително и само еврозоната да повлияе на цените... Има фактори, които са свързани с очакването на по-голяма инвестиционна активност на чуждестранни инвеститори след влизане в еврозоната, второ – подобряване на икономическите макро параметри, трето - ръстът на брутните възнаграждения в страната вероятно ще продължи. Това всичко по-скоро би повлияло позитивно на пазара. Не трябва да изключваме и психологическия фактор. Аз лично считам, ако бъде фиксирана със сигурност датата 1 януари 2025 г., има вероятност да се покачат цените“.

Снежана Стойчева, управител на водещата медия за недвижими имоти Imoti.net

„Това, което експертите споделят, е, че когато България се присъедини в еврозоната, ще се засили и интересът на повече компании към инвестиции в страната ни, за тях тогава ще стане доста интересен пазарът. Това означава, че ще има нови инвестиционни проекти, може би съвсем различни от тези, на които сме били свидетели досега - например изграждане на комплекси от имоти, които да се отдават под наем, интерес към нашите курорти към спа зоните в България и интерес към имоти в столицата, тъй като това, което знаем е, че цените на апартаментите в София следват тези в другите европейски столици. И всичко това според мен означава, че можем да наблюдаваме по-скоро движение нагоре на цените на недвижимите имоти.“

Пазарът на имоти у нас забавя темповете на растеж след бума през 2021 и 2022 г. Броят на сделките за миналата година остава на най-ниското си ниво от четвъртото тримесечие на 2010 г., след като достигна 13-годишно дъно през лятото на 2023 г. В жилищния сегмент не се очаква рязък ефект след въвеждането на еврото като официално разплащателно средство. А столицата си остава една от най-достъпните европейски столици по отношение на пазара. Прогнозите сочат, че след влизането в еврозоната България може да стане по-атрактивна за покупка на имот.

Имотният пазар ще се промени след въвеждането на еврото като официално платежно средство и ще има нови инвестиционни проекти. То би отворило вратите пред повече компании да влагат средства в страната ни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:03 | 20.02.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 1
Gna
преди 9 месеца
Като влезне еврото Българина ще разбере какъв *** е. Със заплати от по 1000 евро теглил 150-200 000 евро за няква кутийка при плаваща лихва, която стабилно ще се покачва. Slave forever.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 40 rate down comment 4
andy
преди 9 месеца
"С приемането на еврото България може да стане по-атрактивна за покупка на имот, твърдят експерти" Колко ли евра са приели тези ех-перти за да го кажат това. ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 42 rate down comment 6
Скъсана_Ушанка
преди 9 месеца
Въпреки спирането на полупките от нормалните потребители, продажби продължава да има. Но като за последно. В момента се вадят мръсните пари от чували, торби и дюшеци. Най-лесно се перат през недвижим имот. А иде еврото, после кво ще ги правят тия левове с нелегален произход, затова в момента се вади и купува. Като влезем в Еврозоната, ще има една хуубава почивка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 9 месеца
**** у еврозоната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 42
Импeраторът
преди 9 месеца
До: nkavrakov1982 и сега по-евтино ли е или по-скъпо :-) ако някой те беше послушал последните три години да не купува, щеше да е много прецекан... на теб ли да вярвам :-? пазара е такъв мой, това е положението, на какво разчиташ - че много хора като им станат с 300-400 лв по-големи вноските ще пострадат ли ? моля те, те половината българи дават толкова пари на месец само за цигари :-/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 61 rate down comment 8
nkavrakov1982
преди 9 месеца
Същите приказки бяха налице преди България да влезне в Европейския съюз.Брокерите от статията бяха същите лица,имена и тогава лъжеха как само заради самото приемане в ЕС цените на имоте само ще растат.Полина Стойкова избяга в Украйна когато кризата удари пазара,а след това години цените не можеха да се възстановят.Извода е да не вярвате на платени статии на брокери и всякакви посредници печелещи от имоти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още