Нормативната уредба в областта на архитектурата, устройството на територията и застрояването е изключително усложнена в България. Съставена е от множество книжки, изисквания, тълкувателни писма. Това заяви арх. Вержиния Николова, управител на „Конструктив България“, в предаването „ИмоТиТе“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според арх. Николова законите и наредбите трябва да се опростят и обединят, особено що се отнася до отстоянията между сградите, обемните решения и начина на обявяване. Субективният фактор на одобряващия орган трябва да се минимализира, обясни още специалистът.
„Архитектурата за повечето хора е само една добра визия, но тя е много повече. Архитектурата е жив организъм, който трябва да функционира правилно и ролята на архитекта е да съчетае основната функция на сградата с всички нормативни, конструктивни и технически изисквания“, обясни събеседникът.
По думите на архитекта нормативната уредба в тази дейност не е математика и две плюс две в отделните райони и градове дава различен резултат. Тя уточни, че има и субективен фактор на одобряващия орган, с който архитектите трябва да се съобразяват, което още затруднява работата. „Вместо да влагаме нашия креативизъм в качествена архитектура, ние се борим с нормативната уредба. Затова е нужна сериозна реформа“, каза събеседникът.
Функционалност, генетика и екология са трите основни принципи, заложени в проектите на „Конструктив България“, посочи още гостът.
Кои са актуалните проекти на компанията и техните предимства вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.