Новата академична година в Кипър започна с обстрел на цените на наемите на апартаменти за студенти, които, следвайки общата тенденция за главоломен ръст на наемите в Кипър, се нажежиха до „червено” през август и септември. Студентски организации, университетски ръководства, депутати алармираха, че сегашното им състояние сериозно удря семейните бюджети в пост-кризисния Кипър. Високите наеми бяха посочени и като причина млади хора да се отказват от обучение във висше учебно заведение в друг град на острова.
Заради скъпите квартири и недостатъчните възможности на студентските кампуси се стигна и до парадокс в политическата ситуация в Кипър. Много студенти в Никозия –чужденци и кипърци, наемат жилища в северната част на столицата, в непризнатата от Кипър и от международната общност (с изключение на Турция) Севернокипърска турска република.
В същото време факт стана първото съдебно дело срещу изграждането на луксозните небостъргачи, или „кулите”, както ги наричат в Кипър. Граждани в Лимасол, най-потърпевшия от тях град, заведоха иск за спирането на проект за 4 „кули”. Това е резултат от продължаващите повече от година протести срещу бурното никнене на супер сгради, предназначени най-вече да задоволят търсенете на скъпи имоти от чуждестранни кандидати по схемата „гражданство срещу инвестиции”. Този строителен бум в Кипър се сочи като един от основните „виновници” за шокиращия ръст на наемите в последните години.
Небостъргачи, студенти и Airbnb
Не само „кулите”, но и студентите са причина за покачването на наемите, смята президентът на Асоциацията на оценителите на недвижими имоти в Кипър Кириакос Талатинис. Заради увеличаването на броя на студентите от чужбина и главно от Гърция през последните години нарасна и търсенето на апартаменти. Засиленото търсене на квартири от младежите пък вдигна още повече цените на предлаганите, тъй като тяхното количество на пазара е ограничено, не се появяват нови, а и част от наличните на пазара се „изземват” с новите краткосрочни наеми на апартаменти, като Airbnb, коментира той създалата се ситуация. По този начин високите цени на жилищата, предназначени за студенти, засягат целия пазар на недвижими имоти, обобщава Кириакос Талатинис.
В Кипър в момента действат осем университета – три държавни и пет частни. В края на миналата учебна година в тях са се обучавали малко над 48 000 студенти, което е с 8,4% повече в сравнение с 2017 г., по данни на кипърската Статистическа служба. Половината от тях са чужденци - от други държави-членки на ЕС или трети страни.
Проблемите с нарастващите наеми с най-остри в Никозия и Лимасол. В столицата има 4 университета, включително най-големият в страната – държавният Университет на Кипър. Според статистическите данни 10% от нейното население са студенти. Крайбрежният Лимасол е градът на водещото в страната висше техническо учебно заведение - Кипърския Технологичен Университет (ТЕПАК).
Високите и продължаващите рязко да се покачват наеми са една от най-горещите теми за кипърското общество и политиците след 2016 г., когато Кипър излезе от меморандума с тройката международни кредитори и след тежката финансова и икономическа криза строителството започна да показва признаци за бързо възстановяване.
Равнищата на наемите през 2019 г. са значително над разходите за тях преди 5 години. Най-високо те са скочили в Пафос, на западното крайбрежие на острова – с 68%. В „града на небостъргачите” Лимасол те са се увеличили с 57.5%. Ръстът им в столицата Никозия е 44.8%. Тези даннни бяха събрани в проучване, поръчано от правителството, и обявени официално от социалния министър Зета Емилианиду и вътрешния министър Константинос Петридис през месец май тази година, по време на съвместна пресконференция за представяне на новата жилищна политика на правителството.