Офиси и индустриални площи – в очакване на инвеститори
Очакванията на експерти от сектора на бизнес имотите са догодина ентусиазмът да прелее от търговските центрове и към другите сегменти от пазара на бизнес имоти, най-вече офиси и логистични и производствени площи. Според консултантски компании фондове от Великобритания и САЩ вече активно проучват пазара.
И без големи инвестиционни сделки обаче пазарът на офис площи в София регистрира рекорди при наемната дейност. Обемите за периода януари-септември 2017 г. са съпоставими с предкризисната 2008 г., а ръстът на сделките на годишна база за периода достига 25%, отчита консултантската компания Forton, партньор на Cushman & Wakefield за България, в последния си доклад за сектора.
Компаниите от сектора на информационните технологии и центровете за споделени услуги продължават да са най-активни на пазара на офиси в България. Сливанията и придобиванията – най-вече в ИТ сектора, водят и до прегрупиране на бизнеси, което също тласка напред пазара на офис площи.
С проектите, излезли на пазара през 2017 г., най-знакови от които са City Tower на пл. „Македония“, четвъртата фаза на Expo 2000 на бул. „Никола Вапцаров“ и BSR Building 2 на бул. „Шипченски проход“, предлагането в столицата се увеличава с около 100 хил. кв.м. Продължава тенденцията за отдаване на площи в строеж заради недостига на готови качествени сгради и ниския дял на незаетите площи в съществуващите сгради клас А.
Консултантската компания отчита, че получава и все повече запитвания за покупка на индустриални имоти в България от инвеститори – най-вече доходоносни активи – логистични и производствени сгради, изградени по съвременни стандарти и отдадени под наем с дългосрочни договори. Липсата на готов инвестиционен продукт обаче е пречка за подобни сделки. Така индустриалният сегмент поне засега продължава да се развива с build-to-suit проекти.
Засиленият интерес към България като инвестиционна дестинация обаче размърда и държавата, която се превърна в ключов играч при предлагането на терени за индустриално и логистично строителство с държавните индустриални зони. Една от тях – тази в Божурище, привлече и най-големия логистичен проект в страната ни – този на датската мебелна верига JUSK, на стойност почти 200 млн. лева.
преди 6 години вече станахме държава на моловете отговор Сигнализирай за неуместен коментар