Рискови vs ключови инвеститори
Росица Стойкова от консултантската компания PwC подчерта, че въпреки прилива на инвеститори в последната година – основно южноафрикански фондове, които бързо направиха няколко сделки за молове в страната, България продължава да привлича инвеститори с по-рисков профил за разлика от другите държави в Централна и Източна Европа.
Като основни разлики с другите пазари в региона тя изтъкна прозрачността на пазара на имоти, политическата стабилност и ликвидността на имотите.
Михаела Лашова от консултантската компания за бизнес имоти Forton обаче посочи, че от държавите в Централна и Източна Европа подобни инвестиционни обеми като в България се отчитат само в Чехия. Според нея догодина ще има повече сделки с инвеститори с не толкова високорисков профил.
Основно предизвикателство пред пазара на бизнес имоти според нея е как ще запазим ликвидността, постигната през тази година, и какви активи ще продаваме. Тя каза, че вероятно инвеститорите ще се насочат към офис сгради, хотели, build-to-suit и други проекти предвид, че повечето молове вече смениха собственика си и няма изгледи да бъдат препродадени в скоро време.
Георги Киров от Colliers International допълни, че все пак повечето инвеститори в имоти в България се насочват към строителство.
Той каза още, че в момента пазарният цикъл е различен в сравнение с периода отпреди 2007 г. Пак има бум, но инвеститорите са по-селективни, а и балансът между търсене и предлагане е по-добър у нас, отколкото в другите държави в региона.
Той даде като пример пазарите на офиси в Букурещ и Варшава, където има предлагане на огромни обеми офис площи клас А, докато в София площта е под 1 млн. кв.м, т.е. „имаме какво да правим в бъдеще“ във всички сегменти от пазара на бизнес имоти.
Лашова допълни, че банките също гледат по различен начин на пазара и значително по-стриктно оценяват и проверяват проектите, а не само на хартия.