София е привлякла 54% от инвестициите в страната и формира 40% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Това посочи кметът на столицата Йорданка Фандъкова по време на откриването на форума за недвижими имоти, строителство и инвестиции BalREC.
Най-активният сектор, който привлича и най-много инвестиции в момента, са стартиращите компании в сферата на информационните технологии (ИТ), коментира Фандъкова. Само в ИТ сектора в столицата са вложени 216 млн. лева, което представлява 2% от инвестициите в града, допълни тя.
Столичният кмет подчерта, че местната администрация също е сред основните инвеститори. За програмния период 2007-2013 г. в града са вложени 3 млрд. лева.
Йорданка Фандъкова коментира, че общината приоритетно подкрепя инвестициите, които подпомагат развитието на София като зелен и иновативен град и град на хората. Тя припомни, че през следващата година ще продължи изпълнението на големите проекти за ремонти и рехабилитация с обновяването и превръщането в пешеходна зона на ул. „Граф Игнатиев“, на пространството около храм-паметника „Александър Невски“, ремонта на Западния парк и т.н.
Тя припомни и че местната администрация залага строги правила за застрояването в града. Предложените и одобрени от Общинския съвет промени в Закона за устройството и застрояването на Столична община са внесени в Народното събрание и се очаква скоро да започне обсъждането им.
Инвестиционната среда – защо инвеститорите избират България
Президентът на България Росен Плевнелиев (2012-2017 г.) коментира, че страната ни е на дъното на много класации в Европа, но има „здрави макроикономически фундаменти“ и добри перспективи пред растежа и развитието. Това според него създава огромен потенциал.
Ерден Билгинер от турската инвестиционна компания Garanti Koza, която има два мащабни проекта в София, допълни, че България постига огромен напредък и е най-бързо развиващата се страна на Балканите, а вероятно и в Европа.
Той изтъкна като предимство в сравнение със западноевропейските пазари по-ниските разходи на инвеститорите, засиленото търсене на площи в различните сегменти от пазара, ниските данъци, членството в Европейския съюз (ЕС), прилагането на европейското законодателство, което дава сигурност на инвеститорите, ръстът на доходите на населението и балансираните оценки на активите.
Инвеститорът допълни, че ако допреди години България е страдала заради „изтичането на мозъци“ от страната, напоследък тенденцията е обратната – хората да се връщат, както и Европа да изпраща технически кадри в България.
Според Билгинер има „ниша“ за развитие на проекти от смесен тип в София, която продължава да привлича нови и нови инвеститори предвид и динамичното си развитие и наличието на качествени проекти.