Глобалните инвестиции в бизнес имоти се увеличават с 4% за 12-те месеца до юни до 1,28 трлн. долара, показват данни на консултантската компания Cushman & Wakefield, цитирани от онлайн изданието property-magazine.eu.
Най-големите 25 пазара на бизнес имоти привличат повече от половината инвестиции. В традиционно господстващите на глобалния пазар на имоти градове обаче се наблюдават спадове на вложенията.
Ню Йорк за шеста поредна година е най-търсеният пазар, но обемът на инвестициите се свива с 37%.
Лондон изпада от топ 3 на най-предпочитаните пазари, като отчита 25% спад на инвестициите в бизнес имоти заради Brexit. В Париж е регистрирано намаление от 21%.
Ключовата причина за спада на обемите във водещите пазари на бизнес имоти е недостигът на качествени активи, посочва компанията в доклада си.
Сред пазарите, в които се наблюдават ръстове, се нарежда Сан Франциско с 4,5% увеличение на вложените обеми на пазара на бизнес имоти.
Хонконг е сред бързо растящите пазари с 19% увеличение на вложенията.
Засилен международен интерес се наблюдава и към второстепенни пазари като Малмьо, Ница и Осака, тъй като инвеститорите разширяват търсенето си в името на по-високата възвръщаемост и доходност.
Северна Америка се очертава като водещ регион за общия обем на глобалните инвестиции с 13 града от континента в топ 25. За сравнение, сред тях попадат по 6 града от Европа и Азиатско-тихоокеанския регион, където пък се наблюдават най-драматични ръстове на вложенията в бизнес имоти. В Сеул например увеличението е почти двойно за периода, а в Сингапур надвишава 50%.
В Европа засилен интерес се наблюдава към Франкфурт, където обемът на инвестициите от Азия и Близкия изток нараства със съответно 461% и 132%. Някои пазари в Централна и Източна Европа изпреварват утвърдените от Западна Европа, особено Варшава, Прага и Будапеща, за които се очаква рекордна година.