Строителната продукция през 2016 г.
През 2016 г. са реализирани обекти на стойност над 11,25 млрд. лева, отчита Камарата на строителите. Сравнителните данни показват намаление с 37% на годишна база.
В сградното строителсво продукцията е малко под 6 млрд. лева, като спадът достига почти 33% на годишна база. При инженерната инфраструктура продукцията достига обем от почти 5,3 млрд. лева при над 41% понижение на годишна база.
Приходите от жилищното строителство през миналата година възлизат на 10,7% от общите приходи в сектора, като намаляват с 32,4% в сравнение с предкризисния период. Жилищните показатели за строителство през 2016 г. дават признаци за възстановяване от кризата и възраждане на сегмента. Тази тенденция се забелязва в статистиката на започнато строителство и въведените в експлоатация жилищни сгради, посочва се в анализа.
Обществените поръчки за 2016 г. са на стойност малко над 4 млрд. лева, като на годишна база броят им намалява с почти 3 на сто, а стойността им – с 2,4%. Най-много са поръчките за проектиране и надзор, следвани от търговете за енергийната инфраструктура, инженерната инфраструктура и ВиК сектора на последно място.
Сключените договори са малко под 3 хил., като само 176 са с финансиране от оперативните програми. Останалите се финансират от бюджета. Броят на договорите е с 16,5% по-голям на годишна база, но стойността им се понижава с 41,6% предвид и малките проекти.
2017 г. не се очертава по-добра
Тенденцията от миналата година вероятно ще се задържи и през тази предвид данните на Камарата за обществените поръчки за първото полугодие. Общият брой сключени договори са 747 на обща стойност 994 млн. лева спрямо 1 039 на стойност 768 млн. лева за първата половина на миналата година. Само 55 са по-големите договори (на стойност над 2,150 млн. лева, какъвто е и един от праговете в Закона за обществените поръчки).
Оптимистичното е, че се увеличават договорите за строителство, финансирано с европейски средства, почти 1,5 пъти за периода, т.е. има бавен напредък по активизирането на европейските програми.
Най-големите проекти за периода януари-юни са за пречиствателната станция в курорта Златни пясъци, ВиК проектът на Плевен и Долна Митрополия, пречиствателната станция на Добрич, реконструкцията на ВиК мрежата на Добрич, метрото в София, ремонт на улици във Варна – т.е. инфраструктурата продължава да е водеща, въпреки че делът й в общата строителна продукция е под 50 на сто. Това означава, че инфраструктурното строителство няма как да е двигател на сектора като цяло, освен ако към фирмите не се насочат обеми, подобни на тези от 2015 г.
преди 7 години продукция?! тези да не продават краставици?подозирам, че за жп проектите бг строителите ще останат с пръст в уста. отговор Сигнализирай за неуместен коментар