IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Опасенията за жилищен балон в Скандинавия - риск за финансовата стабилност

Ниските лихвени проценти просто позволяват на хората да наддават все повече и повече - и те това правят, коментира брокер

11:21 | 03.08.15 г. 6
Автор - снимка
Редактор
Опасенията за жилищен балон в Скандинавия - риск за финансовата стабилност

Опасенията за жилищен балон в три от скандинавските столици се засилват, подхранвани от рекордно ниските и дори отрицателни лихви в Дания, Норвегия и Швеция, пише Financial Times.

Истории за неистово наддаване на купувачи и рекордно високите цени предизвикват загриженост сред политици и икономисти. Централните банки и в трите страни обаче изглеждат настроени да запазят паричната си политика още няколко години.

“Притеснени сме, че хората не осъзнават, че ситуацията в момента не е нормална”, коментират икономисти от Danske Bank. “Колкото по-дълго трае това, толкова повече хора ще свикнат със ситуацията. Именно тази промяна в очакванията надува балона”, допълват от банката.

Малцина очакват, че балонът ще се спука скоро. Същевременно обаче официалните лихвени проценти са на отрицателна територия в Швеция и Дания и на историческо ниско равнище в Норвегия.

Мнозина се опасяват, че вредите ще са много тежки, когато лихвите започнат да се покачват или икономиките да се забавят.

“Това, от което се опасявам, е, че ще преминем през рецесия, жилищният балон ще се спука и рецесията ще бъде много по-тежка”, коментира Хилде Бьорнланд, професор по икономика от бизнес училището BI в Осло.

Цените на апартаментите в Копенхаген са се увеличили с 25% през миналата година, а спрямо 2011 г. са с над 65% по-високи, сочат данни на Danske Bank. Датчаните могат да получат ипотека при фиксирана нетна лихва от 2,9% за 30 години. Средната задлъжнялост на домакинствата надвишава над три пъти разполагаемия им доход – най-високата в света.

В Норвегия цените на апартаментите са се увеличили повече от седем пъти от 1992 г. насам. Въпреки притесненията как спада на цената на петрола ще се отрази на норвежката икономика, цената на жилищата продължават да се покачват. През юни е отчетен и рекорден брой продадени имоти.

Безброй са примерите за жилищния балон. Бившият дом на съветския шпионин Рудолф Абел, който се намира в предградие на Осло например, е продаден за 6,1 млн. норвежки крони (750 хил. долара) през тази година при офертна цена от 4,2 млн. норвежки крони. В Копенхаген пък брокери уговорят купувачи да правят сделки, без дори да са видели имотите.

"Този пазар е толкова горещ в момента. Ниските лихвени проценти просто позволяват на хората да наддават все повече и повече - и те това правят ", казва агент по недвижими имоти от Осло, пожелал анонимност.

Магдалена Андерсон, министър на финансите на Швеция, определи годишния ръст на цените на жилищата през май от 13% като "тревожна тенденция". Норвежкият й колега споделя безпокойството и, още повече, че Международният валутен фонд (МВФ) посочи повишаването на цените на жилищата и задлъжняването на домакинствата като основни заплахи за финансовата стабилност:

Централните банкери също са в “повишена бойна готовност”, въпреки че лихвите продължават да падат. Шведската централна банка понижи основния си лихвен процент до -0,35% през миналия месец. В Дания тя достига -0,75%, а в Норвегия основната лихва е на рекордно ниско ниво от 1%.

Властите се опитват да вземат мерки за стабилизиране, но анализатори се съмняват, че те са достатъчни. Правителството на Норвегия се стреми да затегне правилата за кредитиране, а финансовият регулатор на Швеция се опита, но след това отстъпи от плановете си, да принуди домакинствата с ипотеки да намалят дълговете си.

Според икономисти подходящите мерки включват и данъчни мерки – и в трите държави се предоставят данъчни облекчения за лихвени плащания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:06 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
KПенчев
преди 9 години
Най-сериозна задлъжнялостта на глава от населението е в Дания. Негативното мнение преобладава поради липса на запознатост с темата. Не се вземата предвид множеството закони които са на страната на кредитополучателя и за сметка на кредитора. Ипотечната система е коренно различна, ипотеките не се дават от банки които "заблуждават сързнателно", а от посредници които продават ипотечни ценни книжа на пазара. Тези посредници по закон имат буфер който покрива до 40% спад. Помощите за безработни започват от 2400 евро на месец. В момента лихвите са отрицателни и доходността по ипотечните книжа е ниска, а глада за наемни жилища не стихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 0
Nathan
преди 9 години
,,Невидимата ръка" на свободния пазар регулира всичко,но при наличие на свободен пазар. Мисля, че няма нужда да се доказва пропозицията, че когато централните банки печатат парична маса за която не съществува/не е изработено обезпечение това действие не е резултат от ,,невидимата ръка на пазара" , а от видимата ръка на централните банки. Мотивите за печатането на необезпечена с активи парична маса не е подкрепата на свободния пазар, а неговото унищожаване и изкривяване-балонната стойност на активите.Сегашните разбирания за свободен пазар и капитализъм основно съставляват теорията за предлагането на Кейнс и нейният основен дефект, обективиран в постулата,че без парична интервенция на държавата или кредити не може да има развитие или последното би било в твърде незадоволителни размери за да удовлетворява потребностите на човешкия род. Тъй като понятието ,,свободен пазар" не означава нищо собствено и конкретно бих посъветвал да се избягва употребата му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
ing5rov
преди 9 години
...а за съзнателно заблуждаване чувал ли си ? Това май беше подсъдимо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
белот
преди 9 години
Никой обаче не може насила да те накара да подпишеш , нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 0
ing5rov
преди 9 години
"Средната задлъжнялост на домакинствата надвишава над три пъти разполагаемия им доход най-високата в света."Това е опасен феномен при който банките съвсем съзнателно , с цел повече печалба , заблуждават клиентите си относно възможностите им.Нереалните цени на имотите , а от там и всички други комисиони и провизони са в основата на бъдещи крахове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Нали неолиберализма е най-доброто и ''невидимата ръка'' на свободният пазар може да регулира всичко ,и професора обяснява добре - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beсъщото се отнася и за банкстерите в ЕС Милтън Фридман и особено Фридрих Хайек имат предвид индустриалния капитализъм когато говорят за свободен пазар а не финансовия капитализъм тоест за финансовият трябват строги регулации Най-важното сега(тъй като сме пред свършен факт) е какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsЗапочва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още