Апокалиптичните прогнози за срив на пазара на ваканционни имоти в България като цяло се оказаха пресилени. Оттеглянето на руснаците от пазара не е в такива мащаби, в каквито се очакваше, а донякъде отсъствието на част от тях се компенсира от купувачи от други националности и най-вече българи.
Със сигурност обаче за проектите, които са се ориентирали само и единствено към руските купувачи, настъпват тежки времена, защото те трудно биха се адаптирали към изискванията на останалите участници на пазара. Освен това самите руснаци, които все пак търсят имоти в България заради частичното възстановяване на рублата, вече се ориентират към градски жилища, в които да останат за постоянно, а не към имоти в затворени комплекси, отдалечени от социална и културна инфраструктура.
Ясно се диференцира също така активността в Черноморските и в планинските курорти. Ако до миналата година имотите по морето бяха най-предпочитани, през тази се наблюдава оживление на пазарите в планинските ни курорти - най-вече в Банско, и спад на крайбрежието, с изключение на пазарите в големите черноморски градове – Варна и Бургас.
Като едно от доказателствата, че ситуацията на пазара като цяло може би не е чак толкова драматична, Arco Real Estate – инвеститор в имоти в София, откри нов офис в Слънчев бряг. Компанията регистрира интерес на купувачи от разнообразни националности – от Украйна, Израел, Чили, Германия и Естония, както и на българи, а според оценките ѝ пазарът има потенциал да привлече и нови купувачи.
Завръщането на британците – Welcome to Bansko
От няколко месеца България редовно присъства в топ 10 в класацията на онлайн портала themovechannel.com за най-желаните дестинации за инвестиция във втори дом, като в един момент достигна и до 5-та позиция.
Активността на британските купувачи в момента изобщо не може да се сравни с активността преди кризата. И все пак британци на българския пазар на ваканционни имоти не липсват. Само че интересът им се е насочил към Банско.
Продажбите на имоти в градчето в полите на Пирин през второто тримесечие на тази година бележат значителен ръст, а британците са 40% от купувачите, сочат данни на консултантската компания Bulgarian Properties. Тенденцията за нарастване на интереса е започнала още в края на 2014 г. и се е ускорила през първата половина на 2015 г., допълват от компанията.
Средната цена на продадените апартаменти в Банско за второто тримесечие на 2015 г. достига 375 евро/кв.м. при 360 евро/кв.м. за първото тримесечие. Средната покупна цена на апартаменти в курорта е 24 хил. евро при 20 100 евро за 2014 г., показват още данните.
Според експертите най-лошото за имотите в Банско вече е преминало. Пазарът се стабилизира и бавно започва да излиза от кризата с увеличени обеми продажби и прекратяване на тенденцията за спад в цените, която там продължи най-дълго – близо 7 години, посочват от агенцията.
Освен в Банско, британците избират и имоти в района на Варна, като купуват както апартаменти в Златни пясъци и други курорти, така и селски имоти около града. Средната цена на закупените от тях имоти е около 40 хил. евро.
Средните цени за второто тримесечие в Пампорово са 350 евро/кв.м., малко по-ниски от тези в Банско, а в Боровец нивата се задържат около 600 евро/кв.м. И в двата курорта, където най-активни през зимата са били българските купувачи, второто тримесечие обаче е относително слабо. В момента българите са насочили вниманието си към София и морето.