Лошите практики на пазара
Фирми и лица публикуват обяви за луксозно изглеждащи имоти, обявени на нереално ниски цени. Това е практика с цел некоректно привличане на клиенти, а и с цел трупане на линкове за оптимизиране на сайтовете на самите агенции, коментира Перфанова. Обикновено този трик се ползва от агенциите, които отдават жилища под наем, но се наблюдава тенденция и за прехвърляне към продажбите.
Има случаи и на откраднати оферти от частни лица, на публикуване на фалшиви снимки, снимки на съседни имоти, както и на невярно обявяване на районите и дори населените места, в които се намират обявените за продажба жилища.
Отчетени са и случаи, при които е посочена една цена, а в текста на самата обява има друга цена.
Добромир Ганев допълни, че често умишлено и недобросъвестно агенции намаляват цената без съгласието на собственика на жилището с цел нелоялно привличане на клиенти. Според него това започва да става масов процес и дава огромно предимство на рекламиращата компания на най-ниска цена.
Има случаи и на обявени за продажба жилищни имоти, които се оказват например гараж без статут на жилище, допълни Ганев.
Ексклузивните договори
В своеобразна лоша практика се превърнаха и договорите за ексклузивни права, които агенциите сключват с продавачите на имоти заради залагания от посредниците срок до продажба на имота, което не е добра практика, коментира Ганев.
Като цяло обаче ексклузивните договори дават по-големи възможности и на двете страни – и на потребителя на посредническата услуга, и на брокера, да си търсят правата при необходимост, защото се явяват доказателство за неосъществени ангажименти.
Посредническият договор е основание и за дело в арбитражния съд, стига страните да са заложили такава клауза в него, допълни Мария Григорова от Арбитражния съд в София при Сдружение „Правна помощ и медиация“.
Исковете на стойност до 25 хил. лева се решават до 2 месеца от Арбитража, а тези над 25 хил. лева – до 4 месеца, обясни Григорова. Решенията могат да се обжалват директно пред Върховния касационен съд.
Същевременно решението на Арбитража подлежи на изпълнение незабавно, независимо дали се обжалва, или не. Стремежът е обаче да се запазят максимално добрите търговски взаимоотношения между спорещите страни, заради което не е забранена комуникацията между тях и арбитрите.
В Арбитражния съд се прилага и електронно правосъдие, като страните получават достъп до всички документи по делото и могат да подават документация и онлайн, допълни Григорова.