България е 26-та от 32 държави в класацията на консултантската компания Cushman&Wakefield за най-големите пазари на търговски площи в Европа към края на 2014 г.
Що се отнася до строителната активност в сегмента на търговските имоти, страната ни е на опашката в Европа с малко над 26 хил. кв. м, показват данните на партньора на консултантската компания у нас Forton. Така се оказваме изпреварени дори от значително по-малките в момента пазари Сърбия и Босна и Херцеговина, показват данните на компанията. В страната ни в момента има само един по-голям проект в процес на реализация – Plaza West в столичния квартал „Люлин“. Останалите площи са в сгради със смесено предназначение и е малко вероятно да повлияят съществено на пазара като цяло, посочват експертите.
Данните показват още, че Русия, въпреки геополитическото напрежение и спада на активността на инвеститорите като цяло заради кризата в Украйна, е изместила Франция и вече е най-големият пазар на търговски площи в Европа с общ запас от 17,7 млн. кв.м. Франция следва със 17,66 млн. кв.м, а трета е Великобритания със 17,1 млн. кв.м.
Топ 10 на най-големите пазари на търговски площи в Европа се допълва от Германия, Италия, Испания, Полша, Турция, Холандия и Норвегия. Най-малкият пазар поне засега е Босна и Херцеговина, следвана от Люксембург, Сърбия, Латвия и Гърция.
Общият запас от търговски площи в Европа е нараснал с 3,3% през 2014 г. до 152,3 млн. кв.м, отчита още компанията. Две трети от тях са концентрирани в Западна Европа, но източните региони на Стария континент изглежда бързо наваксват разликата.
През втората половина на миналата година в Централна и Източна Европа на пазара са излезли 2,2 млн. кв.м нови търговски площи спрямо под 1 млн. кв.м в Западна Европа. Тенденцията се очертава да се задържи през тази и следващата година, тъй като в западните страни преобладават ремонтите и преустройствата на стари търговски центрове, докато в източните темповете на строителство се ускоряват заради разпространението на модерната търговия, експанзията на световните вериги и наплива от инвеститори, търсещи по-висока доходност и качествени активи.
От това се очаква да се облагодетелства целият регион на Централна и Източна Европа, а в по-близко бъдеще – Чехия, която заради стабилната си икономика е новият притегателен център за инвеститорите в имоти в региона след Полша.
Строителната активност в сферата на търговските площи в Европа ще продължи да се доминира от Русия и Турция. В Западна Европа се засилва активността на по-ненаситените пазари, като например Испания.
Молове на изток, молове на запад
В Западна Европа строителната активност се е ускорила през второто полугодие на 2014 г. Строителните компании продължават да се адаптират към потребителското търсене на повече разнообразие и забавления, което е активизирало серия от преустройства на шопинг центрове в установените, зрели пазари.
Общият запас от търговски площи в Западна Европа достига почти 105 млн. кв.м към края на 2014 г. Водещ пазар за региона е Франция, следвана от Великобритания и Германия.
Що се отнася до строителната активност, във фокуса на инвеститорите отново е Франция, като за 2015-2016 г. се очаква на пазара да излязат малко под 1,2 млн. кв.м нови търговски площи. Втората държава с най-активно строителство се очертава да е Италия с почти 650 хил. кв.м, а третата – Великобритания с малко над 317 хил. кв.м.
През втората половина на миналата година най-активната строителна площадка в сферата на търговските площи в Западна Европа е била Германия с нови 294 хил. кв.м, които са излезли на пазара. Втората позиция е за Норвегия с 283 хил. кв.м.
Очаква се през тази година в Западна Европа да бъдат завършени приблизително същите площи като през миналата. Според прогнозата на консултантите строителството ще се ускори през 2016 г.
преди 9 години Брокерчета пийте си хапчетата и по-спокойно, бетон ще има за всички :) и все повече ще става, ама няма кой да го купува :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Брокерчета пийте силни успокоителни и чекайте новио балон 2054 г.Белким имате събрана мазнинка от папането до 2009 ,Разни Пундита,Скептико-оптимисти зелени хуци и прочие офисна *** да го д*ухате бай ви Ваньо 5.Дето ни купува ни продава ама мрази най-веке лъжците и манипулатьори и други рибари.Шарани нема веке.СмЕх за залата.ДВПМЛБЦ !!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 2 300 000 са работещите в България. Ако вземем че БВП е 82 милиарда лева, то БВП на зает е 35 650 лева. Значи средната заплата трябва да е най-малко на наполовина на това, тоест 17 800 лева. А минималната заплата трябва да е 28% от БВП на зает, като в Германия, тоест 10 000 лева. Почасово минимално заплащане трябва да е 5 лева на час. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 2 300 000 са работещите в България. Ако вземем че БВП е 82 милиарда долара, то БВП на зает е 35 650 лева. Значи средната заплата трябва да е най-малко на наполовина на това, тоест 17 800 лева. А минималната заплата трябва да е 28% от БВП на зает, като в Германия, тоест 10 000 лева. Почасово минимално заплащане трябва да е 5 лева на час. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А какви са причините за това? Нещо не се споменават в анализа.Може би е неудобно да се каже, че търговските площи у нас не са особено привлекателни, защото потреблението у нас е ниско, то няма и какво да е заради дългогодишния нисък жизнен стандарт у нас. Няма потребление, съответно няма търсене, съответно и търговските площи са неатрактивни. Отделно, у нас ДДС-то е високо, за храната е 20%, а навсякъде в ЕС храната се облага с по-ниско ДДС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар