Същевременно ново предлагане почти няма, заради което делът на незаетите площи е паднал до 28,5% като цяло и до малко над 6% в топ 10 офис сградите от клас А в София.
Наемите остават стабилни на фона на засиленото търсене от страна най-вече на фирми от ИТ и аутсорсинг сектора. За офисите клас А наемите варират около 12,5 евро за кв. м площ в сграда в центъра на София и в интервала 10-12 евро в първокласни сгради извън центъра на столицата.
Пашова посочи, че се разширява интересът на наемателите и към други локации в София, освен по протежението на “Цариградско шосе” и бул. “България”, където заетостта вече е относително висока. Като дестинация с огромен потенциал се очертава районът на летището заради предстоящото пускане на метрото през следващата година.
Компаниите от ИТ и аутсорсинг сектора вече поглеждат и към Варна и Пловдив, освен София, допълни Пашова. Основно предимство на двата града е наличието на качествени офиси, които задоволяват изискванията на бизнеса, при конкурентни наемни равнища, както и работна ръка, която също е по-конкурентна в сравнение със София.
Интересни за тези компании са също Бургас и Велико Търново, но проблем за навлизането им там е основно недостигът на подходящи пространства за наемане.
Търговски площи
Преструктурирането на търговски центрове с проблеми ще се превърне в следващия съществен източник на предлагане на нови локации на пазара, коментира Росен Генев, мениджър “Търговски площи” в консултантската компания.
Данните на компанията показват, че от над 750 хил. кв. м модерни търговски площи в шопинг центрове 135 хил. кв. м работят при много ниска заетост, а още 83 хил. кв. м са замразени на различни етапи на строеж. Тези неуспешни проекти могат да бъдат потенциална цел за нови инвеститори при определени условия – най-вече атрактивна концепция и професионално управление, посочи Генев.
Успешен пример за подобни сделки са “Панорама мол” в Плевен и Central Mall във Велико Търново. Вероятно това ще се случи и със City Center Sofia – препозициониране и привличане на нови наематели.