IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар през 2013 г. Има ли повод за оптимизъм?

Купувачите, които през последните години са отложили покупката на имот, излизат на пазара, но оживлението е далеч от предкризисния бум

09:05 | 31.12.13 г. 8
<p>
	Стабилизацията на цените е водещата тенденция на пазара на имоти.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Стабилизацията на цените е водещата тенденция на пазара на имоти. Снимка: Investor.bg

Като доказателство се привеждат данните на Агенцията по вписванията за броя на сделките – през третото тримесечие продажбите в областните градове са нараснали с малко над 5 на сто, а в София – с над 7 на сто, сочат изчисления на агенцията Bulgarian Properties.

За компенсиране на срива след пика на кризата обаче категорично не можем да говорим. Същевременно пазарът става все по-фрагментиран – каквито и признаци за възстановяване да се забелязват, те се проявяват най-вече на пазара в столицата и най-големите градове на страната. В по-малките градове, включително и в някои областни центрове, пазарът е по-скоро спорадичен и не може да се откроят тенденции. Купувачите пък са доста по-ограничен брой в сравнение с пиковите за пазара години.

Продавачи и купувачи – излъгани очаквания?

Надценени имоти на пазара не липсват. Отстъпките, които се договарят при сделка, са вече от порядъка на 5-10%, а не на 20-30%, както беше в пика на кризата, по информация на посредници.

Няма обаче и подценени имоти. "През тази година има слабо нарастване на притиснатите да продават, но това трябва да се гледа като ефект от продължилата няколко години криза и закупените имоти на цени в пика на имотния пазар. Трябва да се отбележи обаче, че дори и притиснати, продавачите не продават на всяка цена и в този смисъл на пазара липсват подценени имоти", коментира пред Investor.bg оперативният директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова.

„Най-честата грешка, която правят хората със задължения, е да чакат, докато имотът стигне до съдебен изпълнител. Така имотът се продава на много ниска цена и длъжниците не само че не изплащат дълга си, но остават от една страна без имот, а от друга - с голяма дължима сума“, подчертават от Адрес Недвижими имоти.

Нагласите на посредниците

Определено агенциите са по-оптимистично настроени за динамиката на пазара през следващата година. „Първо беше отчетен ръст на огледите, после се увеличи и броят сделки, а цените все повече се стабилизират около едни и същи нива“, коментира Деница Георгиева от „Явлена“.

„Пазарът в момента върви много добре и определено има ръст в броя сделки спрямо първата половина на годината, както и в сравнение с 2012 г., въпреки че динамиката му към момента се усеща основно в София. Очакваме до два-три месеца това да се усети и в по-големите градове в страната“, допълва тя.

От Адрес допълват, че „социалната и политическата обстановка не оказват толкова директно влияние върху купувачите поради простата причина, че 85% от купувачите купуват, защото имотът им е нужен за живеене“.

Според Полина Стойкова пазарът не е изолиран от процесите в страната, но има по-директна и тясна връзка с икономическите тенденции. Очаква се засилването на икономиката на основния търговски партньор на България – Европейският съюз и еврозоната, да се прояви и в България, а прогнозите за икономическия растеж варират от 1,5 до 2,3%.

Място за прекомерен оптимизъм обаче няма. Икономическият растеж е слаб и недостатъчен да генерира такъв брой работни места, които да компенсират изгубените над 400 хил. в пика на кризата, за да започнат да растат и доходите на домакинствата.
 

Каква беше 2013 година според Вас – кои са ключовите събития и какви са очакванията Ви за следващата година? Какво ще движи пазарите? Ще влезе ли биткойна в живота на масовия потребител? Ще има ли корекция на фондовите борси и ще изтеглят ли САЩ монетарните стимули?

Пишете ни на info@investor.bg и може да спечелите книга –един от най-добрите подаръци на всички времена. Очакваме ви!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:30 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Веск
преди 10 години
Няма нищо лошо в оптимизма. Без оптимизъм няма ръст. Само, че в стараната (извън София) много често се работи за 2 лева на час след данъците и осигуровките. С 2 лева на час капитъпизъм не става драги ми оптимисти. То добре, че не се сринаха буквално цените, но между доходи и цени несъответствието е факт и тежко на държава дето чака руснаците да и спасят пазара. В повечето областни градове населението е намаляло со 10 до 30 хиляди души според размера на града. Това си е свободен жилищен ресурс и нищо друго. За ръста от 5 процента при тази тотална разпродажба на земя и купуване на имоти оптимизъм въобще не е точната дума. А дали е така годината ще покаже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
pepince
преди 10 години
Оптимизъм за какво...и за кого...забравете, още по-зле ще става, демографски срив, мощна емиграция, висока безработица, слаб икономически ръст (под 1%)...какъв оптимизъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Jorkata
преди 10 години
Догодина като се вдигне основната лихва ще видим какъв оптимизъм ще настане...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 7
Mesoiadess
преди 10 години
"Отстъпките, които се договарят при сделка, са вече от порядъка на 5-10%, а не на 20-30%, както беше в пика на кризата," значи има поскъпване от 20 % - това ако не е оптимизъм ?:))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 5
alwayastrue
преди 10 години
Вчера един съсед, ерген на пенсионна възраст, ми каза че е продал апартамента на майка си, веднага след като е починала. Попитах го защо не го даде под наем,а той отговори кратко: "Нямам наследници, а и не ми остава много да живея". Това ме накара да се замисля, колко човека в блока са в подобна ситуация и се наложи страшният извод - ВСИЧКИ 80 апартамента!.В блока не живеят по-млади от 25г хора, повечето са пенсионери без деца или децата им са в чужбина.Та въпросът ми е за оптимизма - къде го, че нещо не го виждам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още