IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарът на суперлуксозни имоти в Лондон процъфтява

Брокер разказва за германец, който за 15 минути купил къща за 25 млн. евро

09:50 | 21.11.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Въпреки финансовата криза, цените на имотите в Лондон, и по-специално тези в елитните кварталите Белгрeйвия, Челси, Кенсигтън, Найтбридж и Мейфеър, достигнаха нов рекорд. Спрямо предишния пик през март 2008 г., пазарната стойност на имоти от премиум сегмента е нараснала с 23%, съобщават от брокерската къща Knight Frank LLP, цитирани от Bloomberg.

От 2009 г. насам в Лондон са се изтъргували повече суперлуксозни имоти, отколкото където и да е другаде по света, включително Хонконг, Ню Йорк и Сингапур. През миналата година английската столица е отговорна за една трета от общо 300 подобни сделки на международно ниво, уверяват брокерите от Savills.

Eксперти смятат, че пазарът на имоти в най-високия клас се тласка напред едновременно от страха и алчността на клиентите. Една трета от въпросните продадени жилища в Лондон са собственост на британци, но по-голямата част са чужденци, търсещи сигурност за инвестициите си. Статистиката показва, че голяма част от тях са арабски шейхове и заможни фрацузи, като вторите са допълнително мотивирани от новата данъчна политика в родината си, въведена от президента Франсоа Оланд.

Подобни мисли минават и през главата на хора от периферните части на Еврозоната - Кипър, Гърция, Италия и Португалия, които търсят начини да избягат от еврото и да заложат на британския паунд. За руснаците пък най-важен е “Факторът Путин” - страх от неочаквана промяна в политиката на страната, която не може да бъде прогнозирана. Жителите на най-голямата страна в света, както и тези на бившите съветски републики са безсопорно най-големият мотор, задвижващ пазара на суперлуксозни имоти, смята Тим Райт, който работи за Knight Frank.

За жителите на развиващите се пазари, покупката на имот в Лондон е начин за заявяване на статут. Голяма роля в избора между Лондон и Париж играе и престижното английско образование, от което се възползват децата на клиентите.

Пазарът се подкрепя и от друг, не толкова морален мотив на хората - прането на пари. Препродажбата на суперскъп недвижим имот е добър начин да легитимираш голяма част от съмнителното си състояние. Брокери споделят, че в луксозния сегмент цените започват от 10 милиона паунда, като достигат до 80 милиона паунда. Рекордната сделка е финализирана през март от анонимен брокер на Savills, който е успял да продаде имение в Лондон, прибирайки комисионна от 1,2 милиона паунда.

Ноел де Кайзер, който има 25-годишен опит в търговията с премиум имоти твърди, че бизнесът отдавна се е приспособил към вкусовете и особеностите на клиентите. Така например, хората от Близкия Изток не биха купили апартамент в сграда без асансьор, тези от Сингапур държат на специални помещения за прислугата, за разлика от руснаците, които предпочитат уединението и сигурността. Индийците, от друга страна, изискват обширни гардероби в отделна стая.

Де Кайзер не пропуска и да разкритикува част от конкуренцията си. "Някои колеги пропускат да уведомят клиентите за законите в Англия, които забраняват модифицирането на имоти с историческа стойност." Други пропускат да споменат, че имотът не е собственост на брокерската къща, а е купен от нея на дългосрочен лизинг от някоя от аристократичните фамилии, които държат голяма част от центъра на Лондон.

Най-добрите брокери разследват потенциалните купувачи и техните състояния.

“Не обичаме да ни губят времето”, казва де Кайзер. Пред Bloomberg той разказва, че първоначално клиентите изпращат свои представители, които задвижват сделката, но рано или късно те самите идват на оглед, защото “дори за милиардер, покупка на стойност минимум 10 милиона паунда, е сериозна инвестиция.” Невинаги обаче огледите са обстойни. Де Кайзер твърди, че имал клиент - германски милиардер, който купил къща в Челси на стойност 25 милиона паунда, след като направил бърза разходка в нея за 15 минути.

Конкуренцията в сегмента не е голяма. Освен Savills, където работи Ноел де Кайзер, на пазара има само още пет компании - Aylesford International, Chesterton Humberts, Hamptons International, Sotheby’s и Knight Frank. Стандартната комисионна на брокерите е между 1,5 и 2,5 процента, което при тези цени е цяло състояние.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:21 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още