Инвестициите в бизнес имоти в Европа са достигнали 32,6 млрд. долара през третото тримесечие на тази година, или с 28% над нивата, отчетени година по-рано. Това показват най-новите данни на консултантската компания DTZ, цитирани от онлайн изданието Property Magazine.
За първите три тримесечия на тази година инвестициите възлизат на общо 89,8 млрд. евро, което представлява увеличение с 18% в сравнение със същия период на 2012 г.
Активността на пазара продължава да е съсредоточена върху трите основни пазара. Начело е Великобритания, където обемите през последното тримесечие са се покачили с 50% до 13,7 млрд. евро. Франция също отчита увеличение с 8% до 4,3 млрд. евро, следвана от Германия с 5,7%. Спрямо предходното тримесечие обаче нивата там са с 4% по-ниски.
Сериозен ръст на обемите се наблюдава в Централна и Източна Европа, където от началото на годината те са 3,5 млрд. евро, или над два пъти над нивата през същия период на 2012 г. Периферните пазари (Ирландия, Италия и Испания) продължават да привличат инвеститори, като там обемите достигат 4 млрд. евро, или със 135% повече спрямо първите три тримесечия на миналата година.
В същото време активността в Скандинавските страни продължава да се свива. Там от началото на годината в бизнес имоти са инвестирани 10,6 млрд. евро, или с 9% по-малко в сравнение с първите девет месеца на 2012 г.
Данните показват, че доминираща роля запазват частните дружества за инвестиции в имоти, публичният сектор и институциите. Общо на тези три вида компании се падат 70% от инвестираните средства и те затвърждават позицията си на нетен купувач в Европа.
След две тримесечия на стабилна активност от страна на чуждестранните инвеститори през третото тримесечие е отчетено завръщане на местните инвеститори, на които се падат 67% от обемите. Трансграничните играчи обаче остават водещата сила на сектора на търговските имоти.
Индустриалният сектор продължава да се радва на засилена активност, като общо там за третото тримесечие са инвестирани 3,3 млрд. евро, подобно на нивата през предходните три месеца.
Офисите запазват лидерството си по популярност с придобивания за 17,9 млрд. евро в сравнение с 13,9 млрд. евро през второто тримесечие. Активността на пазара запазва същото темпо и при сегмента на търговските имоти, на който се падат 6,5 млрд. евро, като нивата му се подсилват от големи сделки във Великобритания, Германия, Полша, Италия и Испания.
Според DTZ третото тримесечие на 2013 г. е най-доброто от 2008 г. насам, като е налице увеличение със 6% на средствата, насочени към Европа през последните шест месеца. Инвеститорите са все по-склонни да рискуват и вече поглеждат извън трите водещи пазара. Всъщност много от тях вече са по-активни в Централна и Източна Европа и периферните пазари, където цените все още са атрактивни.
В този контекст DTZ очаква нивата на инвестициите през 2013 г. да бъдат с 15% над миналогодишните, достигайки 136 млрд. евро, като експертите прогнозират ръст с още 10% през 2014 г.